Kuş gribinde yeni gen mutasyonu keşfedildi

Kuş gribinde yeni gen mutasyonu keşfedildi

Türk bilim adamları, Türkiye’de ve dünyada ölümlere yol açan kuş gribi virüsünün genlerini çözdü. Virüs, insana uyum sağlayabilmek için evrim geçirmiş.
Türkiye’de de insan ölümlerine yol açan kuş gribi virüsünün genlerinin Türk bilimadamları tarafından deşifre edilerek incelenmesi sonucunda virüsün insana geçmesine neden olabileceği düşünülen gen değişikliklerinin keşfedildiği bildirildi.

ABD DERGİSİNDE YAYINLANDI
Acıbadem Hastanesi’nden yapılan açıklamada, hastanenin Genetik Tanı Merkezi, İstanbul Üniversitesi Klinik Viroloji Bölümü ve Pendik Veteriner Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacıların birlikte çalışarak bulduğu mutasyonların, ABD’deki nin yüksek prestijli mikrobiyoloji ve halk sağlığı dergisi olan “CDC Emerging Infectious Disease Dergisi”nin Mart sayısında yayımlandığı ifade edildi.
Açıklamada, CDC’nin (Center of Infectious Disease), ABD’de tüm enfeksiyonlarla ilgili gerekli araştırma ve uygulamaları, halk sağlığı önlemlerini düzenleyen ve denetleyen resmi kuruluş olduğu kaydedildi.
VİRÜSLER AKRABAYMIŞ
Açıklamada bu değişikliklerin, hem virüsün insana geçişinde hem de ağır hastalık yapıcı etkisinde rol oynayabileceğinin düşünüldüğü anlatılarak, şu değerlendirmeye yer verildi: “Bulgulara göre, virüs, insana uyum sağlayabilmek için evrim geçirmiş. Çalışmada virüsün daha önce dünyada ortaya çıkan diğer virüslerle akrabalık ilişkileri de aydınlatıldı. Doğu Anadolu’da ölümlere yol açan virüsün kökeninin Çin’in ‘Qinghai’ bölgesindeki bir kaz olduğu saptandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir