Osteoporozda tedavi önerileri

Osteoporozda tedavi önerileri

Osteoporozda tedavi seçenekleri belirlenirken yaşınız, risk faktörünüz, hareketlilik düzeyinizin ve varsa diğer sağlık problemleriniz doktorunuz tarafından gözetilerek düzenlenir. Ek kalsiyum alımının faydalı olup olmadığı hâlâ tartışma konusudur. Daha çok diyetle yeterli kalsiyum alımı olmadığında ancak başvurulabilir. Ama D vitamini eklenmiş kalsiyum tabletleri daha uygundur.

Egzersiz yapılmalı
Ancak hareketliliğin yeniden sağlanması gerekmektedir. Bunun için yüzme, yürüyüş, dans etmek bile yeterlidir. Uzun süre egzersiz yapmamış insanlar yavaş yavaş başlamalı birden yüklenme yapmamalıdır.
Yağsız süt için
Kalsiyumun en iyi kaynağı süt ve süt ürünleridir. Günde 2 su bardağı süt ya da yoğurt tüketimi kalsiyum gereksinmemizin yarısını karşılar. Yine yağ oranı az olan sütlerde kalsiyum oranı biraz daha fazladır. Süt yağı daha çok doymuş yağlardan oluştuğu için yağsız olanları tercih etmek daha faydalıdır.
Sebze tüketin
Yine kalsiyum katkılı sütler de son dönemde piyasada yer almaktadır. Pekmez, kuru baklagiller, kurutulmuş meyveler, yeşil yapraklı sebzeler ve kivi, fındık, badem, kabuklu deniz hayvanları, sardalya, soya fasulyesi, kalsiyum katkılı ekmekler ve meyve sularıdır.
Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatmagül YILMAZ

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir