Cildinizi Yaza Hazırlayın!

Cildinizi Yaza Hazırlayın!

Kış yorgunluğunu üzerinizden ve cildinizden atın… Dış etkenlerden dolayı yıpranan cildinizi, yaza hazırlamak için sizlere pratik ama oldukça etkili yöntemler sunuyoruz.

Kış boyunca cilt; soğuk ve kirli havalardan yorgun düşer. Bahar ayları, bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak kadar, cildi yaza hazırlamak için de iyi bir fırsat. Öncelikle hatırlanması gereken; cildin mevsim geçişlerinde daha fazla bakıma ihtiyaç duyduğu. Sağlıklı bir cilt için ilk kural temizlik. Nemlendirmek ve güneşten korumak da önemli. Bu arada bir küçük hatırlatma: Uzmanlar yaz aylarında, cildin hassasiyetini artıran kozmetik operasyonlardan uzak durulmasını öneriyor. Soyma, zımparalama, lazer gibi ölü cilt dokusunu ortadan kaldıran yöntemlerden herhangi birine başvuracaksanız, elinizi çabuk tutun. Kış sonrası, ışıldayan bir tene kavuşmak için, yıpranmış ve kalınlaşmış derinin yenilenmesi öneriliyor.


KORUSUN, NEMLENDİRSİN
Kışın daha yoğun ve aktif yapıda ürünler tercih ediliyor. Ancak bahar ve yaz aylarında; cildi koruyucu, nemlendiren, yenileyen ürünler daha doğru seçim. Cilt tipinize ve ihtiyacınıza göre kullanacağız kozmetikleri seçin. Günlük kullanımda, güneşin zararlı etkilerinden koruyan nemlendiricileri tercih edin. Bunun için yazın kavurucu günlerini beklemeyin. Sadece güneş ışığının değil, yoğun başka ışık kaynaklarının da cilt lekelerine zemin hazırladığını gözardı etmeyin.
YOĞUN BAKIM UYGULAYIN
Güneş ışınları, deniz, havuz gibi nedenlerle yazın cilt daha fazla kurur. Nem ve bakım ihtiyacı artar. Yazın evde uygulanan günlük bakıma haftada en az 1-2 kez nem maskesinin eklenmesi yerinde olur. Nem maskesiyle beraber cildi soyucu ve temizleyici maskeler de ihtiyaca uygun sıklıkta uygulanmalı. Bu arada yaz boyunca kullanılan kremlerdeki koruyucular, bronzlaştırıcılar cilt altında birikintilere ve çok fazla ölü tabaka tutulmasına yol açar. Soyan ve arındıran maskeler, yaz boyunca cildin daha temiz ve canlı kalmasını sağlar.
YORGUN CİLDE MUZ…
* Yarım greyfurt ve 100 gram kerevizi katı meyve sıkacağından geçirin. Daha sonra 100 gram rezeneyi suda haşlayın. Süzdükten sonra bu suyu greyfurt ve kereviz suyuyla karıştırın. Buzlu için.
* Yorgun cildi canlandırmak için muzdan yararlanabilirsiniz. Bir muzu derin bir kapta iyice ezin. 1 tatlı kaşığı süt ya da kaymak ekleyin. Karışımı yüzünüze iyice yedirin. 20 dakika beklettikten sonra bol suyla yıkayın.
* Kuruyan cildi canlandırmak için, domatesi küçük doğrayın. İçine 2 kaşık badem tozu ekleyin ve iyice karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı yüzünüze yedire yedire sürün. 10 dakika sonra yüzünüzü durulayın ve nemlendirici krem sürün.
* Göz altındaki siyah halkalar için elmadan yararlanabilirsiniz. Göz altlarına iki dilim elma koyun. Elmadaki meyve asitinin siyah halkayı hafifletmesini bekleyin.
* Çatlayan dudaklar için önce yumuşak bir diş fırçasıyla dudaklarınızı hafifçe fırçalayın. Sonra balla masaj yapın.
* Sertleşen elleriniz için 2 haşlanmış patates, 1 bardak süt, beş damla gül suyu ve 2 yumurtayı iyice karıştırarak elde ettiğiniz karışımı ellerinize sürün. 10 dakika bekleyin. Gece yatmadan önce de ılık zeytinyağı sürün ve lastik eldiven giyin.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir