Selülit kâbus değil

Selülit kâbus değil

selülit

Baharda mini şortlar, etekler en önemlisi de bikini, mayo giyme hayali kuruyor ancak selülit korkusu taşıyorsanız işte altın değerinde önerilerYıllarca Amerika’da alanında uzmanlaşan ve Microsurgery dergisinde hekim olarak editörlük yapan Femme Plast’ın sahibi Op. Dr. İbrahim Aşkar, bugün sizlere birçok kadının kâbusu olan selülitlerle nasıl savaşacağını özetliyor. Özellikle bahar ayı yaklaştıkça kilolu kadınların kâbusu olan selülitten nasıl kurtulacaklarını anlatan ünlü estetik uzmanı Aşkar, sorunlarla yüzleşmeyi tavsiye ediyor.

Bir nevi hastalıktır
Selülitin bilimsel adı hidrolipodistrofi olup, bir nevi hastalıktır. Uzun yıllar yaşlanmayla beraber kadınlarda ortaya çıkan bu durum için kader olarak kabullenme sözkonusuydu. Ancak son 20 yıldır bu konuda araştırma ve çalışmalar yapılmış ve tedaviler üretilmiştir. Cildinizi parmaklarınız arasında sıkıştırarak deride oluşan girinti çıkıntı şeklindeki dalgalanmalara bakarak, sizde selülit olup olmadığını anlayabilirsiniz. Kalça, popo, bacaklar, dizlerin iç kısmı, seyrek de olsa karında da görülmektedir. Diyet veya zayıflama ile selülit geçmez. O halde zayıf kadınlarda da görüldüğü ortadadır. Selülitin başlıca iki etkeni vardır: Bunlardan biri yağ dokusunun destek sistemi olan bağ dokusunun (fibröz septaların) sertleşmesidir. Diğer etken ise yağ dokusunun derinin alt kısmında çıkıntı oluşturmasıdır. Bu çıkıntılar ise çukurlaşmayı arttırarak görünümü daha da kötüleştirmektedir.

Bol bol su için

Selülitin tedavisinde uygulanacak diyet ise bol su tüketilmesi; tuz fazla kullanılmaması; deniz ürünleri, beyaz et ve yumurtadan zengin diyetle protein açısından zengin yiyecek tüketilmesi; proteinler ödemi önleyerek, selüliti azaltır. Hamur işi, tatlı ve alkol kullanılmamalıdır. Yüzme ve tempolu yürüyüş gibi aktiviteler ve jimnastik selülite karşı en etkili olan sporlardır. Bunun dışında ağır da olsa vücudun belirli bir yerini çalıştıran sporlar faydalı olmaz. Sık sık kilo alıp vermek şişmanlık yada obezite denilen hastalığın bir başka şeklidir.

Bin 500 kalori

Kilomuzu korumak için günlük 1500 kalori miktarı gözetilmeli, yürüyüş, koşu ve bisiklet gibi sporlar yapılmalı, vitamin ve mineral ihtiyaçları alınmalıdır. Özellikle A ve E vitamini derinin yenilenmesi için önemli olup, magnezyum, çinko, fosfor ve silisyum ise doku yapımında etkili minerallerdir. Dolaşımdaki fazla suyun atımında doğal diüretikler olan turp, maydanoz, kereviz, çilek ve pilav faydalıdır. Ancak yine hepsinden yeteri derecede almak önemli olanıdır. Hangisi olursa olsun fazlası zarar. Üç beyazdan (un, şeker ve tuz) alkol, sigara, demli çay, kahve, çikolota ve kızartmadan uzak durunuz. Ciltte özellikle sorunlu yerleri masaj eldiveni ve sıcak ve soğuk duşlarla kan dolaşımını arttırmak faydalıdır. Bilinçli olan her kadın için selülitle baş etmek zor değildir. Ancak kişi uzun süreli bir tedavi gerektirdiğinin farkında olarak tedaviye başlamalıdır. www. femmeplast. com

Tedavi yöntemleri var

Selülitte Tedavi
Selülitte bugüne dek birçok tedavi yöntemi geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Bu yöntemleri 2 ana gruba ayırmak mümkündür.
1) Geleneksel yöntemler:
Bu yöntemlerin amacı selülitin oluşum sürecini tersine döndürmeye yöneliktir. Bu yöntemler, yağ birikimini eritir, lenf ve kan dolaşımını artırır. Bu yöntemler kendi arasında
2) Yağ eritmeye yönelik teknikler:
* Lipoliz:
Soya yağından elde edilen fosfatidilkolin adlı maddenin injeksiyon yöntemiyle sorunlu bölgelere verilmesi esasına dayanır. Yağları yakarken yerleşmiş selülitleri de tedavi etmeyi amaçlar. En az 4 seans halinde uygulanır.
* Karboksiterapi: Oksijeni az olan dokularda yağ dokusu kullanılması esasına. Karboksiterapi genellikle LPG ile kombine olarak kullanılmaktadır.
* Kızılötesi Işınlar: Özel bir makine yardımı ile sorunlu bölgelere kızılötesi ışınlar verilmesi esasınsa dayanıyor. 15 seans uygulanıyor.
* Mezoterapi: Selülitli bölgelere düşük dozda bitkisel kökenli, vitamin, mineral ve bazı ilaçların verildiği tedavi 10 seans sürüyor. Tedavi sonrası güneşe çıkılması, morluk, kanama, iltihap, ağrı gibi riskleri vardır.
* Ozon terapi: Özel bir kapsülün içinde yapılan uygulama ozon buharının derinin altına nüfuz etmesi esasına dayanmaktadır.
* Lipodissolve: Soya yağı selülitli bölgelere enjekte edilir ve böylece yağların erimesi hızlandırılır. Tedavi dört hafta sürer.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir