Gıda alerjisi

Gıda alerjisi

Teşhisi zor ama bir o kadar da tehlikeli olan gıda alerjileri basit bir karın ağrısı ile kendini gösterebildiği gibi, tedavi edilmediğinde kansere dahi yol açıyor….
Birçok insan farkında olmasa da bazı gıdalara karşı duyarlıdır. Vücudun kabul etmediği ve anında tepki veren gıdaların mutlaka tespit edilmesi gerekir. Gıda alerjileri basit bir karın ağrısı ile kendini gösterdiği gibi, ciddi emilim bozuklukları, çocuklarda büyüme geriliği ve lenfomaya, yani lenf kanserine bile neden olabilmektedir. Tanısı zor konulan gıda alerjileri ile ilgili doğru ve yanlışlar şöyle sıralanabilir:

İŞTE GERÇEKLER
Yanlış
: Gıda alerjisi tehlikesizdir.
Doğru: Eğer gıda anaflaksi denilen; solunum güçlüğü yaratan duruma yol açıyorsa bu durum öldürücü olabilir. Bir gıdaya alerjik olduğunuz tesbit edilmiş ise içinde bu ürünü içeren her şeyden kaçınmanız ve dikkatli olmanız gerekir.
Yanlış: Gıda alerjisi olan kişiler birçok gıdaya alerjikdir
Doğru: Birçok kişi genellikle dört gıdadan daha az gıdaya alerjikdir.
Yanlış: Gıda boyalarına karşı alerji yaygındır.
Doğru: Doğal gıdalara karşı alerji daha çok görülür. Bazı gıda katkı maddeleri örneğin boya, aspartam bazen sindirim sorunu yaratabilirler.
Yanlış: Gıda alerjileri çok yaygındır
Doğru: Çocuklarda sadece yüzde 8, erişkinlerde ise ancak yüzde 2 oranında gıda alerjisi görülür.
Yanlış: Bazıları şekere alerjikdir.
Doğru: Gıda alerjisi tanımı gıdadaki proteinedir. Şeker ve yağa karşı alerji olmaz ancak çok seyrek intolerans yani duyarlılık görülür.
Yanlış: Süte karşı alerji erişkinlerde çok daha yaygındır.
Doğru: Süt alerjisi çocuklarda çok yaygındır. Bu çocuklarda alerjik astım, kusma gibi sorunlar olabilir. Erişkinlerde ise sütteki laktoz denilen şekere karşı duyarlılık olabilir.
Yanlış: Süte alerji sıklıkla görülür.
Doğru: Süte karşı alerji yoktur. Sütün içindeki bir şeker olan laktoza karşı duyarlılık vardır. Laktoz, laktaz enzimi eksikliğinden sindirilemez.
Yanlış: Süte duyarlılık çok ciddi bir klinik durumdur.
Doğru: Herkeste klinik tablo değişir. Bazı kişiler ufak miktarda gıda ile sütü tolere edebilirken, bazılarında süt ile gaz, şişkinlik oluşur, bazılarında da ciddi kramp ve ishaller olur.
Yanlış: Süt alerjisinde kalsiyum eksikliği kaçınılmazdır.
SÜT ÇOK ÖNEMLİ
Doğru: Eğer tolere edebiliyorsanız sütü az miktarda ve gıda ile alın. Eğer tolere edemiyorsanız kalsiyumu başka formlarda almak için doktorunuza başvurun. Özellikle çocuklar, ergenlik çağındakiler, hamile, emziren ya da menopozdaki kadınların yeterince süt alması önemlidir.
Yanlış: Kalsiyum sadece sütte vardır.
Doğru: Yeşil yapraklı sebzeler, istiridye, karides, sardalya, somon balığı, brokoli ve brüksel lahanasında bol kalsiyum vardır.
Yanlış: Çölyak hastalığı sadece buğdaya karşıdır.
Doğru: Çölyak hastalığında glutene karşı alerji vardır. Gluten maddesi buğday, yulaf ve çavdarda da bulunur.
Yanlış: Gluten alerjisi önemsizdir.
Doğru: Gluten alerjisinde ince bağırsak zarar görür. Buradan emilmesi gereken gıdalar, maddeler emilemeyeceğinde çocuklarda büyüme, gelişme geriliği hatta ölüme yol açabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir