Öğrencilerde işitme sorunları

Öğrencilerde işitme sorunları

İşitme sorunları öğrencilerin başarısını olumsuz etkiliyor. Eğer çocuğunuz zayıf notlar almaya başladıysa bu rahatsızlığı gözardı etmemelisiniz.

Okulda düşük performans gösteren çocukların başarısızlığı işitme kaybı sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Seslenildiğinde birkaç defa tekrarlatması, notlarındaki düşüş ve televizyonun sesini çok açması, işitmesiyle ilgili bir sorun olduğunu gösteriyor. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tamer Haliloğlu, okul çağı çocuklarında işitme sorunlarına karşı duyarlı olunmasını istedi.
ORTA KULAK SIVISI
Özellikle televizyonu yakından izleyen çocuklar için anne-babaların öncelikle göz hekimlerine başvurduğunu ifade eden Dr. Haliloğlu, “Bu da işitme azlıklarının gözden kaçmasına yol açabiliyor” dedi. Sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren, burnu tıkanan, uyku sırasında ağzı açık uyuyan, horlayan çocuklarda orta kulakta sıvı toplanmasına sık rastlanıyor. Orta kulakta sıvı toplanması, tıptaki adıyla ‘seroz otit’ hastalığı, çocuklarda oldukça fazla görülüyor.
SAĞIR YAPIYOR
Çocuklarda kulak ile geniz arasındaki mesafenin kısa oluşu ve anatomik olarak geniz eti büyüklüğü, sık geçirilen enfeksiyonlar, alerjik yapı bu hastalığın küçük yaşlarda daha sık görülmesinin nedenleri arasında yer alıyor. Hastalığın erken evrelerinde çocukta hafif bir işitme kaybı başlıyor. Orta kulakta sıvı birikmesi, erken teşhis edildiğinde tedavi edilebiliyor. Tedavi edilmeyen gecikilmiş durumlarda ise orta kulak enfeksiyonlarına bağlı kulak zarındaki basınç ile çökme nedeniyle kalıcı işitme bozuklukları ortaya çıkabiliyor.
BUNLARA DİKKAT!
Çocuğun arkadaşları ile ilişkilerinin bozulması, ders başarısının düşmesi, huzursuzluk, denge bozukluğu gibi şikayetler, ana yakınmalar olarak ortaya çıkıyor. Bu şikayetleri yaşayan çocukların doktora götürülmesi gerekiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir