İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi

implant İmplant, görüntü ve çiğneme hissi olarak doğala en yakın protez şeklidir. Hastaya getirdiği avantajlar sayesinde, son yılların en gözde tedavi yöntemlerinin başında yer almaktadır….
Bir dişimizi kaybettiğimizde bunu yerine koyma yöntemlerinden biri de implant tedavisidir. İmplant, çene kemiğinize cerrahi olarak yerleştirilen titanyumdan yapılmış ve dişin kökü yerine geçen bir vidadır. Kemiğe biyolojik olarak kaynadıktan sonra üzerine porselenden dişiniz yapılır. Görüntü ve çiğneme hissi olarak doğala en yakın protez şeklidir. İmplant tedavisi, hastaya getirdiği avantajlar sayesinde son yılların en gözde tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. Bugün için implant tedavilerinin 21. Yüzyıl’ın üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olduğu anlaşılmaktadır. Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrübe ve ekipmanla uygulandığında, diş implantı hasta ve hekim açısından olağanüstü başarılı sonuçlar verebilen bir tedavi şeklidir.

Yaş limiti bulunmuyor
İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Var olan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden biridir. Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece diş etlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.
Şeker hastaları riskli
Kontrol altında olmayan şeker hastaları, kan pıhtılaşma bozukluğu olan kişiler, çok uzun yıllar kortizon almış ve halen almaya devam edenler implant yaptıramazlar. Önceden çok büyük miktarda kemik kaybı olan kişilerde de implant yapılamıyordu. Ancak günümüzde çene kemiği implanta uygun hale getirilerek uygulama yapılabiliyor.

Süresi değişiyor
Artık implant operasyonlarının sadece yarım saat içinde yapılması bile mümkün oluyor. Diş ve kemik yapınız doğrultusunda belirlenen operasyon şekline göre, toplam süre değişiyor. Genelde birinci operasyondan sonraki 2. veya 3. ayda işlem bitiriliyor.
Temizlik ve bakım önemli
İmplantların ağız içindeki yabancı cisimler olduğu düşünülürse, temizlikleri en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da önemlidir. İmplantların temizlikleri belli bir öğrenme süreci gerektirse de zor değildir. Ancak bu iş için yeterli zamanı ayırmanız gerekmektedir. Bu tip bir tedavinin başarılı olması için gerekli olan en önemli faktör, düzenli ağız bakımıdır.
Ömrü birçok etkene bağlı
İmplantların ağızda yaklaşık 40 yıl kadar süreyle sorunsuz kaldığı vakalar bilinmektedir. Fakat implantlardan ortalama beklenti bundan kısadır. İmplantın ömrü birçok etkene bağlıdır. Hastanın sağlığı ve implantların iyi bakımı, bunların sadece ikisidir. Sonuçta, implantlar bir ömür boyu kullanılabilir.
Hiçbir yan etkisi yok
İmplantlar, organizma için herhangi bir yan etkisi bulunmayan maddelerden yapılmış ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur. Bu maddeler genellikle titanyum gibi metallerdir. Vücudun bunlara karşı antigen üretip kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi mümkün değildir.
* * *
Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kerim Ortakoğlu anlatıyor…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir