Bahar Aylarında Dikkat!

Bahar Aylarında Dikkat!

Güneşin yüzünü gösterdiği günlerde birçok kişi yaşam enerjisiyle dolup taşarken kimileri hastalıktan başını kaldıramıyor. Alerjik astım, nezle, grip, sinüzit, faranjit bronşit, astım bronşit, hatta mide kanamaları bahar aylarında sıkça görülüyor….
Soğuk, karanlık kış günlerinin ardından pusuda bekleyen bahar hastalıkları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Çevremizdeki birçok kişi nezle, grip gibi sıkça görülen hastalıklar yüzünden yatağa düşerken, birçok kişi de çok daha ciddi rahatsızlıkların tehdidi altında. Peki, baharda neden hastalanırız, hangi hastalıklar görülür ve nasıl önlem almalıyız? İşte bu soruların yanıtını Türk Böbrek Vakfı Hizmet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Güldehen Akbaş’a soruldu. İşte Dr. Akbaş’ın açıklamaları…


HASTALIK EĞİLİMİ YÜKSEK
“Isı ve nem değişimi, sıcaklıkların bir artıp bir azalması insanları etkiliyor. Havaların ısınmasıyla ya ince giyinip çıkıyor insanlar ya da gene kalın giyiniyorlar. Bu sefer terliyorlar, terlerini üşütüyorlar. Yani bir uyumsuzluk olduğu için de hastalıklara eğilim artıyor. Bir bu nedenle, yani dış etkenler nedeniyle bahar hastalıklarını görüyoruz, bir de allerjenler sebebiyle… Bahar mevsiminin en önemli hastalık nedeni polenlerdir. Polenler alerjen etki yapıyor. Alerjik rinit, alerjik astım, üst solunum yolu enfeksiyonları, yine bu vücuttaki uyumsuzluk nedeniyle üst solunum yolu enfeksiyonlarına eğilim, ısı ve nem değişikliklerine bağlı da oluşuyor. En sık gördüğümüz rahatsızlıklar arasında alerjik rinit, sinüzit, faranjit, bronşit ve astım bronşit başı çekiyor.
MİDE KANAMALARI ARTIYOR
Bir de halk arasında hep bahar yorgunluğu diye söylenen bir durum söz konusu. Aslında ‘bahar yorgunluğu’ diye bir şey yoktur. Yapılan araştırmalar, bahar yorgunluğunu, zaten var olan hastalıkların bahardaki fiziksel şartların değişimiyle insan organizmasındaki direncin azalmasına bağlı olarak alevlenmesi, ortaya çıkması şeklinde açıklıyor. Kış mevsiminde soğuk nedeniyle damarların büzülmesi söz konusu oluyor. Bu durumda kan daha çok kalp, böbrekler ve beyin gibi hayati organlarda birikiyor. Havalar ısınmaya başlayınca vazodilatasyon, yani damar genişlemesi gerçekleşiyor ve bu hayati organlardaki kan damar yatağına doğru geliyor. Bu arada kan hayati organlarda azaldığı için, kalpten kanın akışı kalbi biraz hafifletebilir ama mide gibi organlardan kan azalması nedeniyle de, bir de çiğ meyve-sebzelerin fazla yenmesi yüzünden mide ülserleri, gastritler daha fazla görülüyor. Bu kesin kanıtlanmasa da, araştırmacıların yorumu bu yönde. Ama biz de mide kanamalarını daha fazla gördüğümüzü, bahar aylarında mide kanaması vakaların arttığını söyleyebilirim. Kış ortamına alışmış olan vücut, birden havaların ısınması, nem oranının değişmesiyle yeni ortama uyum sağlamak için alarm durumuna geçiyor. Bu arada bir takım organizmada hormonal değişiklikler oluyor. Kişinin savunma sisteminde değişiklikler oluyor. Bunlar da hastalığa zemin hazırlıyor.
SPREY KULLANILABİLİR
Alerjik hastalıklarda anti alerjik ilaçlara başvuruyoruz. Özellikle alerjik riniti ve astımı olanlara anti alerjik ilaçları, spreyleri öneriyoruz. Şikayetler devam ederse bir enfeksiyon araştırması yapıyoruz. Eğer bu takip edilmezse, zatürreye kadar gidebiliyor. Solunum yolları enfeksiyonlarını mutlaka takip etmemiz gerekiyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir