İshal’ dan korunma yolları

İshal’ dan korunma yolları

İshal, bir bireyin günde 3 kereden fazla sulu kıvamlı dışkılaması olayıdır. Genellikle gıda zehirlenmeleri sonrası, kirli su kullanımı, geçirilen bir enfeksiyon sonrası, tuvalet sonrası el yıkama alışkanlığının iyi olmaması, antibiyotik kullanımına bağlı veya kolon kanseri gibi nedenlerle gelişebilir. Bu yüzden öncelikli olarak sebebinin bulunması önemlidir.
Ayran içilebilir
Beslenme açısından şiddetine göre kayıp çok olduğu için kaybedileni yerine koymak önemlidir. Ağızdan alınabiliyorsa, öncelikli olarak su içimi önemlidir. Çoğu kişi “Su içmezsem tuvalet ihtiyacım biter” diye düşünüp suyu kesmekte bu da daha zor iyileşmelerini sağlamaktadır.


Bebeklerde ise çoğu zaman ishal geliştiğinde anneler emzirmeyi kesebilmektedir. Oysa bu dönemde çabuk toparlanması için bebeği daha sık emzirmek gerekir. Bunun dışında öğünde ve öğün aralarında ayran yine toparlanmayı sağlayan sıvılardan biridir. Ayranın içine soda ya da maden suyu eklenebilir veya biraz tuz atılabilir. Yine öğünde pirinç çorbası veya yağsız yayla çorbası, pirinç lapası, haşlanmış patates veya patates püresi, haşlanmış makarna, yoğurt ya da ayran, elma, ayva, muz veya şeftali, havuç salatası tüketilebilir.
Kanlı olanına dikkat
Kahvaltıda yağ oranı düşük peynir, yumurta, ekmek, elma ya da muz yenilebilir. Şeker, bal ve reçel bağırsakların daha çok bozulmasına sebep olur. Tercih edilmemelidir. İshalin beraberinde kusma görülebilir, bu noktada zaten yağ oranı düşük beslenildiği için mide bulantısı olamayacaktır. Biraz daha bastırması için limon tüketilebilir. Ama ishal kanlı ise mutlaka vakit geçirmeden bir doktora muayene olunmalıdır.
* * *
Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatmagül YILMAZ 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir