Meyve Suyunun Yararları Saymakla Bitmiyor

Meyve Suyunun Yararları Saymakla Bitmiyor

Bilimadamları, sağlıklı olmak isteyenlere meyve suyu içmesini öneriyor, ancak ekliyor: Meyve suyu içerken yüzde yüz doğal olmasına özen göstermeye dikkat!.
Dünyada sağlık kaygıları nedeniyle doğal ürünlere olan yönelim, meyve ve sebzelerin antioksidan içermeleri ve antioksidanların da sağlık için taşıdığı önemin anlaşılması nedeniyle son yıllarda, meyve suyu tüketimi artmaya başladı. Artık sağlığımıza daha dikkat ediyor ve ilaçlarla yapılacak vitamin takviyesi yerine meyve suyu tüketiyoruz.
HASTALIKLAR AZALIYOR
Beslenme uzmanları, dengeli beslenmenin ana unsurlarından biri olarak, yeterli oranda meyve ve sebze tüketmenin sağlık için hayati önem taşıdığını vurguluyor.

Uzmanlar, yüzde 100 meyve suyu içmenin, meyve tüketimi yolu ile vücudumuzun alacağı vitamin ve mineral alımını desteklemek açısından en kolay yol olduğu konusunda hemfikirler. Yüzde 100 meyve suları, sağlıklı bir yaşam için yararlı ve hastalık risklerini azaltma özelliklerine sahip olan besin kompleksleri ihtiva ediyor. Özellikle turunçgillerden elde edilen meyve suları, günlük ihtiyacı karşılayacak düzeyde C vitamini içeriyor. Vişne, üzüm, nar ve domates suyu gibi birçok meyve suyu ve nektarı ise antioksidan açısından çok zengin olduğu biliniyor. Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Aziz Ekşi tarafından yürütülen araştırma, bize özgü bir meyve olan vişne suyunun önemli bir antioksidan kaynağı olduğunu gösteriyor. Araştırmaya göre, vişnenin antioksidan kapasitesinin, portakal, domates ve elma suyundan fazla olduğu ortaya çıktı.
AMBALAJLARI OKUMALISINIZ
Aşırı karbonhidrat tüketiminin obeziteye yol açtığı biliniyor. Amerika’daki bilimsel araştırmalar, çocukların önerilen dozda meyve suyu tüketiminin Amerikan Pediatri Derneği kılavuzlarına göre uygun olduğunu göstermiştir. Buna ilaveten Glisemik Endeks (GI) konsepti, beslenme kapsamında meyve sularındaki doğal şekerlerin rolünü tekrar değerlendirmeye yol açmıştır. Bu alandaki çalışmalar portakal, elma, ananas, greyfurt, domates ve havuç gibi birçok meyve suyunun, düşük glisemik endekse sahip olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla meyve suyunu obezite ile ilişkilendirilmek de mantıklı değil. Meyve Suyu Endüstrisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Aziz Ekşi, meyve sularının sadece meyvelere göre değil, içerdikleri meyve oranlarına göre de ayrıldığını belirtiyor. Prof. Dr. Ekşi, bilinçli bir tüketim için meyve suları arasındaki farklara dikkat etmek gerektiğini söylüyor ve bu farkları ortaya koyan meyve suyu oranlarının, ürünlerin ambalajlarının üzerinde yazılı olduğunu hatırlatıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir