Egzama Tedavisinin yolu üzülmemek ve kaşımamaktan geçiyor

Egzama Tedavisinin yolu üzülmemek ve kaşımamaktan geçiyor

Mayasıl diye bilinen egzama, derininsulanması ile meydana gelen bir iltihaptır. Tıp dilinde, Erythema pernio denir. Kaşıntı ve kızartı ile ortaya çıkar. Nedeni, ruhsal olabileceği gibi alerjik tepkiler veya deriyi tahriş eden maddeler de olabilir.
KAŞIMAMAK GEREKİR
Bazı kimselerde de ırsidir. Vücudun hemen hemen her yerinde görülebilir ve bulundukları yere göre isimlendirilir. Tedavinin ilk prensibi, üzülmemek ve egzamalı yerleri kaşımamaktır. Ayrıca su ve sabunlu sudan olduğu kadar uzak kalmak da gerekir. Su yerine permanganatlı su ve rivanollu su kullanılır.

Perhiz yapılmalı, acılı, baharatlı ve yağlı yenmemelidir. Sedef hastalığında ise deri bölgesi kızarık hale gelir. Üzerinde kalın gümüş renkli kabuklanmalar oluşur. Saçlı deri, diz, dirsek ve sırtın alt kısmı, sıklıkla tutulan bölgelerdir. Bazı vakalar kişinin hastalığının farkında olmayacak kadar hafif seyreder.
SEDEF BULAŞICI DEĞİLDİR
Diğer taraftan vücudun büyük bir kısmını tutacak şekilde seyredebilir. Ancak çok şiddetli vakalarda bile yararlı tedavi metodları vardır. Sedef hastalığı, aynı ailenin birden fazla bireyinde görülebilmesine rağmen bulaşıcı değildir. Toplumda hastalığın görülme sıklığı yüzde 1 ila 3 arasında değişmektedir. Sebep bilinmemektedir. Bununla birlikte güncel araştırmalar kanda bulunan akyuvarlardaki bir anormalliğin iltihabi olayı tetiklediğine ve hastalığın gelişime yol açtığına işaret etmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir