Makarna kilo yapmaz enerji verir

Makarna kilo yapmaz enerji verir

Makarna  kil oyapmaz enerji verir

 Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD), makarna hakkında yanlış bilgilendirmelere son vermek için kitap çıkardı. Çoğunluğumuzun şişmanlatır endişesiyle uzak durmaya çalıştığı makarna, düşündüğümüzün aksine vücutta yağa değil, enerjiye dönüşüyor

 

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği(TMSD), makarna hakkında yanlış bilgilendirmelere son vermek için kitap çıkardı. Makarnanın şişmanlattığına dair inanışları yok etmek isteyen TMSD, kitapta yerli ve yabancı bilimadamı ve diyetisyenlerin makarna ile ilgili araştırmalarına ve yazılarına yer verdi.

Hammaddesi buğday olan makarnada, yüksek oranda protein ve B vitamini bulunurken, karbonhidrat grubunda yer aldığından dolayı da metabolizmada çabucak parçalanarak hızlı bir şekilde enerjiye dönüşüyor.
BESLENME İÇİN BİREBİR
Türkiye Diyetisyenler Derneği üyesi Prof. Dr. Ayşe Baysal, makarna ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Makarna B12 dışındaki bütün B vitaminleri ve mineralleri içerir. Ancak bunların oranı tam durum buğdayı irmiğinden üretilen makarnalarda, kepeği ve özü ayrılmış irmikten yapılanlardan daha yüksek değerlerde bulunur. Tam buğday irmiğinden yapılan makarnalar, diyet lifi için de en iyi kaynaklardandır. Kepeği ve özü ayrılmış buğday irmiğinden üretilen makarna kuru baklagil ve sebzelerle hazırlanmış sosla tüketilirse diyet lif oranını yükseltir.” “Makarna az yağ içerir” diyen Baysal, makarna hazırlanırken eklenenlerle birlikte enerjinin yüzde 57’sinin karbonhidrattan, yüzde 30’u yağdan, yüzde 13’ü proteinden sağlandığını ve önerilen sağlık beslenme standartlarına ulaşıldığını kaydetti.
TARİHİ ÇOK ESKİ
Asya Gıda Uzmanı Laboratuar Müdürü Mark Kruk, ise kitapta yer alan yazısında, erişte ile ilgili ilğinç detaylar veriyor. “Eriştenin, M.Ö. 5000 yıl öncesine Çin’e dayandığına ve sonra diğer Asya ülkelerine yayıldığına inanılmaktadır. Günümüzde, Asya’da erişte yapımında kullanılan un miktarı yaklaşık yüzde 40’ını oluşturmaktadır. Asya erişteleri saydam beyaz, opak beyaz, krem, sarı gibi çeşitli renklerde mevcup olup, sıcak ve soğuk olarak yenilir ve sote kızartmalarda ve diğer Asya yemeklerinde kullanılır” bilgisine yer verdi.
HAMİLELER İÇİN FOLİK ASİT DEPOSU
Hamile bayanlara makarna tavsiyesinde bulunan Fada Ulusal Makarna Birliği üyesi Mary Jo Fenny, “Makarna yemekleri beslenmede her zaman en önemli besin maddesi olmuştur. Şimdi bu lezzetli yiyecek sağlığımıza daha fazla yarar sağlıyor. Gıda ve İlaç Dairesi’nin yaptığı düzenlemelerle tahıl ürürleri doğal oluşumlu bir folat olan folik asit yönünden zenginleştirildiği ve bu sayede makarnanın çok önemli bir vitamin olan folit asit içeriğini bulmuş olup. Fosit asit sağlığımız açısından hayatımızda önemli bir yere sahiptir” dedi. Makarnadaki folik asitin kadınların hamilelik döneminde destek besin olarak kullanabileceklerini ifade eden Fenny, “Makarna damak zevkimize hitap etmekte kalmayıp, çocuklarımızında sağlığını korumada yardımcı vitaminler sağlıyor” dedi.
FORMDA KALMAK İSTEYENLERE
Diyetisyenler, kilo vermek isteyenlere glisemik indeksi 50 veya 50’nin altında olan yiyecekleri tercih etmelerini öneriyor. Bu şekilde vücutta yüksek oranda yağ ve şeker depolanmasını önüne geçiliyor. Kolesterolü düşürüyor, şeker hastalığı ile kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. Pişirilmiş makarnanın kalorisi ise ekmeğin yarısı kadar. Haşladıktan sonra soğuk sudan geçirmek ise besin değerini yok ediyor. Et, tavuk, peynir veya diğer süt ürünleri ya da fasulye ile karıştırıldığında besin değeri artıyor, ama diyet olmaktan çıkıyor. İşte o zaman da çocuklarımız için eşsiz bir gıda oluveriyor.

Related Posts

One thought on “Makarna kilo yapmaz enerji verir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir