Çocuklarda Düzensiz Beslenme

Çocuklarda Düzensiz Beslenme

Beslenme sorununun düzensiz olmasının en önemli nedeni ailenin çocuğu yanlış yönlendirmesidir. Uzmanlar zorla yemek yedirmenin doğru olmadığını belirtiyor.

Çocuklarda iştahsızlığı doğru tanımlamak gerekir. Anne babalar her çocuğu iştahsız olarak görüyorlar. Bu yüzden çocuğun iştahsız olup olmadığına bir uzmanın karar vermesi doğrudur. İyi gelişmiş, iyi kilo alan, güzel beslenen, boyu çok uzun olan çocuklara da anneler iştahsız diyebiliyor. Kilo alma problemi olan ve kötü beslenen çocuğun, kilosu, boyu, baş çevresi doğru değerlendirilip yaşına uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Ayrıca çocuğun bir gün içerisinde yaklaşık olarak ne yediği önemlidir. Eğer çocuk büyümüyor ve kilo almıyorsa bu durum iştahsızlığın değil, bir hastalığın belirtisidir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalınırsa tetkikler yapılıp uygun tedavi yoluna gidilmelidir.
BESİNİN İÇERİĞİ ÖNEMLİDİR
Doktorların iştahsızlık olarak değerlendirdiği şey, aslında iyi büyüyen ancak ailenin istediği kadar yemek yemeyen çocuklardır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalınıyorsa, hem çocukla hem aileyle iyi diyalog kurmak gerekir. Yenilen besinin miktarının değil içeriğinin önemli olduğu aileye anlatılmalıdır. Az miktarda da olsa çocuğun dengeli, düzenli, proteini iyi ayarlanmış, besleyici değeri yüksek gıdalarla beslenmesi yeterlidir. Bazen çocuklar ve bebekler karnı doysun diye ya da belirli miktarın üzerinde yemek yesin diye çok zorlanmaktadır. Ancak böyle durumlarla karşılaşan çocuklarda yemek yemek kabus haline dönüşüyor. Çünkü yemek aile tarafından işkenceye dönüştürülüyor. Böyle zamanlarda çocuğu biraz gevşek bırakmak, en çok sevdiği şeyi önüne koymak, zorlamamak çok önemlidir. Çocuk yemek yemediği zaman ailenin karnı doysun diye çocuğa bisküvi, çikolata gibi besinleri kesinlikle vermemesi gerekir. Çocuğun aç kalması, bir öğün atlayıp onu çikolatayla bastırmasından daha iyidir. Bırakın çocuk aç kalsın, sonuç olarak çocuk az da olsa belli bir zaman sonra acıkacaktır. Acıktığı zamanda içinde protein, karbonhidrat, proteini olan az bir miktarda yemek yemesi çikolata yemesinden daha iyidir.
ISPANAK YERİNE MAKARNA…
Beslenme sorununun düzensiz olmasının en önemli nedeni ailenin çocuğu yanlış yönledirmesi ve psikolojik durumdan dolayıdır. Çocuk aile tarafından yanlış beslenmeye alıştırılmışsa, örneğin ıspanak yemediğinde annesinin birazdan ona makarna yapacağını biliyorsa, çocuk ıspanağı yemeyecektir. Çocuğun aç kalması, bir öğün karnını doyurmaması önemli değildir. Dengesiz ve sağlıksız beslenmesi bundan daha önemli bir problemdir.
Medicana Çamlıca Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Banu Bal anlatıyor…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir