Çocuklarda Kabızlık Tehlikesi

Çocuklarda Kabızlık Tehlikesi

Çocuklarda en sık karşılaşılan rahatızlıklar arasında kabızlık ve ishal geliyor. Doktorlar da bu hastalıklara karşı en etkili önlem olarak doğru beslenme ve bol sıvı tüketimini öneriyor.

Kabızlık çocuklarda çok sık görülen bir sorundur. En büyük nedeni ise çocukların sebze ve meyve tüketimiyle aralarının iyi olmamasıdır. Ebeveynlerin kabul etmesi gereken en önemli şey çocuğa yukarıdan ne veriliyorsa dışkı olarak da onun alınacağının bilinmesidir. Eğer çocuğunuzu doğru beslemiyorsanız düzgün dışkılama da beklememelisiniz.
Kayısı yedirilmeli
Her sağlıklı insanın kabızlık sorunu olmasa bile, günde 1-2 öğün sebze, bir 1-2 çiğ meyve tüketmesi gerekir. Eğer çocukta kabızlık problemi varsa bu besinler daha da artırılmalıdır. Her öğününde mutlaka lifli gıdalara yer verip, meyve tüketmesine özen gösterilmelidir. Muz ve şeftali dışındaki meyvelerle, özellikle kayısı, salata, domates, yeşil biber, ıspanak, pırasa gibi yeşil sebzelere ağırlık verilmelidir. Her çocuk her gün dışkılamak zorunda değildir. Çocuğa kabız diyebilmek için birkaç çeşit parametre vardır. Çocuk 3 günü aşan aralıklarla tuvalete çıkıyorsa ya da çok sert ve kalın çaplı kaka yapıyorsa kabızlık teşhisi konulabilir. Bazen keçi pisliği diye tarif edilen minik yuvarlaklar şeklindeki dışkılama da kabızlığın göstergesidir.
İlacı doktor vermeli
Çocuk hergün dışkılıyor ama keçi pisliği şeklinde oluyorsa bu da bir kabızlık çeşididir. Böyle çocuklarda özellikle gıda düzenlemesi yapılmasına ihtiyaç vardır ve sıvı tüketimi de çok önemlidir. Kabızlık eğer diyetle düzeltilememişse, uzman doktor tarafından verilecek uygun ilaçlarla tedavi yoluna gidilebilir.
* * *
Medicana Çamlıca Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Banu Bal anlatıyor…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir