Laparoskopik (kapalı) Cerrahi

Laparoskopik (kapalı) Cerrahi

Laparoskopik yöntem, hamilelikte yumurtalıkta bulunan kistlerin alınmasında tercih ediliyor Ayrıca isteyip de çocuk sahibi olamayan kadınlara tüp bebek öncesi gebelik imkanı sağlanabiliyor.
Laparoskopik (kapalı) cerrahi, aynı zamanda gebelikte ve tüp bebekte kullanılan bir yöntemdir. Gebelik durumlarında, özellikle yumurtalık kistlerinin alınmasında laparoskopik yöntem tercih ediliyor.

AĞRILARA ÇÖZÜM
Eğer hamileyken yumurtalıkta bulunan kist büyümüş ve ağrı yapıyorsa bu yöntem hastanın imdadına yetişiyor. Laparoskopik cerrahi sayesinde, anneye ve bebeğe hiçbir zarar vermeden rahatlıkla operasyon gerçekleştiriliyor. Ayrıca apandisit ameliyatlarında da uygulanabiliyor. Hasta kısa süre içerisinde taburcu edilip evine gönderiliyor.
MİYOM VARSA
İsteyip de çocuk sahibi olamayan kadınların, tüp bebek yöntemine geçmeden önce laparoskopik (kapalı) cerrahi yöntemiyle gebe kalması da sağlanabiliyor. Örneğin hastanın miyomu, kisti varsa, gebeliği engelleyici faktörler, laparoskopik yöntemle ortadan kaldırılıp böylece hamile kalmasına olanak tanınıyor. Aynı zamanda hastanın tüplerinin dış kısımlarında tıkanıklık söz konusu ise kapalı cerrahi yöntemiyle tüplerdeki bu tıkanıklıklar açılıp hastanın gebe kalmasının önü açılabiliyor.
Medicana Çamlıca Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Endoskopik Lazer Cerrahisi Op. Dr. Ömer Faruk Vanlıoğlu anlatıyor…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir