Çocuklarda Hiperaktif Tedavisi

Çocuklarda Hiperaktif Tedavisi

Çocuklarda görülen hiperaktivite bozukluğu 3 yaşından sonra kendisini belli eder. Öğrenme sorunlarıyla başlayan hastalığın tedavisinde doktor-aile ve okulun tutumu büyük rol oynar.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çoğunlukla 3 yaşından sonra kendisini belli etmeye başlar. Okul hayatının başlamasıyla beraber ilk yıllarda okul, arkadaş ve öğrenme sorunları ile dikkati çeker. Bazıları için bebeklikte, uyku, yeme düzensizlikleri ve yaygın huzursuzluk belirgindir. Aile veya öğretmen tarafından bu durumdan şüphelenildiğinde bir uzmana başvurularak öngörülen tedavi uygulanmalıdır. Tedavinin hekimaile ve okulu içeren çok ayaklı bir süreç olduğu unutulmamalıdır.
İLAÇ KULLANIMI
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda en etkili tedavi yöntemi ilaç kullanımıdır. İlacın bir uzman tarafından yazılması ve öngörülen zaman aralıklarında ve sürelerle kullanılması çok önemlidir. İlacın etkilerinin kullanım boyunca sürdüğü, kalıcı olmadığı akılda tutulmalıdır. Hekimin önerdiği zamanlarda kontrole gitmek, hekime yalnızca ilaç bittiğinde yenilemek için gitmemek çok önemlidir. Yaşanabilecek muhtemel ilaç yan etkilerinin farkında olmak bu konuda hekimden destek almak uygun olacaktır. Çocukta normalden farklılaşma görüldüğünde derhal doktoruna danışmak gereklidir. İlaç tedavisinin yanında grup çalışmaları veya bireysel görüşmelerle çocuğa destek sağlanabilir.
Klinik Psikolog A. Çiğdem Erkunt>

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir