Makarna ve bulgur obezite riskini azaltıyor

Makarna ve bulgur obezite riskini azaltıyor

Diyetisyen Prof. Dr. Ayşe Baysal, makarna ve bulgurun, kan şeker düzeyini olumlu yönde etkilerken, diğer yandan besin alımını azaltarak obezite riskini düşürdüğünü belirtti.
Prof. Dr. Baysal, Türkiye Makarna Sanayicileri Derneğinin, Türkiye Diyetisyenler Derneği ile birlikte hazırlayıp yayınladığı ’’Bilimsel Yönleriyle Makarna’’ adlı kitabında yer alan makalesinde, makarnanın beslenme ve sağlık açısından yararını anlattı.

Sağlıklı beslenme
Makalede, sağlıklı beslenmede büyük önem taşıyan karmaşık karbonhidratların kaynağının tahıllar ve kuru baklagiller olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Baysal, makarnanın ise karmaşık karbonhidratların en zengin kaynağı olduğunu bildirdi.Makarnanın, B12 dışında bütün B vitaminleri ve minerallerini içerdiğini belirten Prof. Dr. Baysal, ancak tam durum buğdayı irmiğinden üretilen makarnalardaki vitamin ve mineral oranının, kepeği ve özü ayrılmış irmikten yapılan makarnalardan daha yüksek olduğunu, tam buğday irmiğinden üretilen makarnaların diyet lifi için de en iyi kaynaklardan biri olduğunu bildirdi.Prof. Dr. Baysal, makarnanın çok az yağ içerdiğini, peynir yerine 2-3 kaşık önceden pişmiş mercimek ve biraz soğan kullanılması durumunda, makarnadaki diyet lif oranının artacağını vurguladı.
Makarnanın hayvansal kaynaklı peynir, yumurta ve kıyma gibi besinlerle hazırlanması ya da bunlarla yapılan soslarla birlikte tüketilmesi halinde bitkisel besinlerde bulunmayan B12 vitamininin karşılanmasına katkıda bulunacağını ifade eden Prof. Dr. Baysal, şunları kaydetti:
Zeytinyağı önemli
’’Sağlıklı beslenmeye örnek gösterilen Akdeniz beslenme biçiminin temel özelliği, tahıl, sebze, meyve, kuru baklagiller gibi ürünlerden zengin, doymuş yağ içeren kırmızı etten fakir olması ve görünür yağ olarak zeytinyağı kullanılmasıdır. Örneğin, Doğu Akdeniz ülkelerinde bulgur, İtalya’da makarna, ekmek dışında en çok tüketilen tahıl ürünleridir.
Makarna ve bulgur, kan şeker düzeyini olumlu yönde etkilerken, diğer yandan besin alımını azaltarak obezite riskini de düşürmektedir. Bu veriler, uygun ve yeterli miktarda makarna yemenin, şişmanlamayla ilintisi olmadığını gösterir.’’

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir