Kadınlarda İlk Gece Korkusu

Kadınlarda İlk Gece Korkusu

Kadınların çoğu evlenmeden önce ‘ilk gece’ korkusu yaşar. Heyecana kapılan kadın bir de partneri tarafından cinsel ilişkiye zorlanırsa, psikolojik sorunlara maruz kalabilir….
20gün sonra düğünüm var. Eşim ilk gecemizden çok korkuyor ama çok da istiyor. Şimdilik sürtünmeyle tatmin oluyoruz. İlk gecemiz aklına gelince “Ben çok korkuyorum” diyor ve tatmin olamıyor. Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.
Halk arasında “ilk gece” olarak kastedilen “ilk ilişki” bir kadın için çok önemlidir. Uyarılamama, çok geç uyarılma, anorgazmi (orgazm olamama) ya da çok geç orgazm olma gibi sorunlar yaşayan kadınların özgeçmişinde sıklıkta travmatik bir ilk cinsel ilişki deneyimi bulunmaktadır.
AĞRILAR YAŞANABİLİR
Kadın hiç yaşamadığı bir duyguyu yaşayacağı için heyecan duyar ve aynı zamanda korkabilir. Erkek ise belki ilk beraberliğini yaşayacak veya hayatını birleştireceği kadınla ilk deneyimi olacaktır. Bu yüzden onda da başarılı olma duygusu ve korkusu hakimdir. İşte kadının ve erkeğin hissettiği bu karmaşık duygular, ilk ilişkiyi kabusa çevirebilir. İlk ilişkiye kadın açısından bakıldığında, anatomik bir bariyer olan kızlık zarının aşılması nedeniyle kanama ve beraberinde çoğu durumda az da olsa ağrı meydana gelebilir. Hazırlıksız ve uygun olmayan koşullarda ve özellikle bu konudaki sorumluluğunu ihmal eden bir erkek ile beraber yaşanan ilk deneyim, kalıcı psikolojik etkiler oluşturabilir. Kızlık zarı kadınların yüzde 90’ında ince ve esnek bir mukoza parçası yapısındadır. Kadının kendisini tümüyle hazır hissettiği durumlarda “ön sevişmeyle” bölgede yeterli ıslaklık sağlandığında, erkeğin de yumuşak davranması ve zorlayıcı hareketlerden kaçınması durumunda kadın kızlık zarının yırtılması esnasında ağrı hissetmez ya da çok az bir sızı duyabilir. Kızlık zarının yırtılması ile bir miktar kanama olur. Her kadının anatomik yapısı birbirinden farklıdır. Kızlık zarı bazı kadınlarda o kadar esnektir ki, penis içeriye girdiğinde özelliklede vajina giriş bölgesi yeterince ıslanmış ve kayganlaşmışsa kızlık zarı yırtılmadan kalır.
ANLAYIŞ GÖSTERİLMELİ
Bu durum 100 kızdan birinde görülür. Bazı kadınlarda da kızlık zarının damarlanması zayıf olduğundan zar yırtılmasına rağmen kanama gerçekleşmeyebilir. Yani ilk cinsel ilişkide kanamanın olmaması, bir kadının bakire olmadığının her zaman bir kanıtı olmayabilir. İlk gecenin sorunsuz atlatılması için hem kadına hem de erkeğe düşenler vardır. Öncelikle kadın, ilk gece hazır olup olmadığını net olarak eşine söylemelidir. İlişkinin başlangıcında kontrolü kendi eline almalı, erkek de bu konuda kadına anlayışlı olmalıdır. Erkek kadının cinsel ilişkiye hazır olmasının erkeğe göre daha uzun sürdüğü bilmeli, kadının rahatlaması ve gevşemesi için elinden geleni yapmalıdır.
Dr. Gökhan Ordu

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir