Çocuklarda Depresyon Tehlikesi

Çocuklarda Depresyon Tehlikesi

çocuklÇocuklarda okul, aile ve arkadaş ilişkilerinde yaşanan sorunlar depresyonu tetikleyebilir. Problem anne-babanın hoşgörüsü sayesinde çözülebilir…
Ergen depresyonu, ergenlik döneminde yaşanan çalkantılı dönem içerisinde aile tarafından fark edilmeyebilir. Çünkü ergen depresyon tablosu aslında dönemsel özelliklere çok benzerdir. Ergenin tepkilerindeki ani değişiklikler veya duygusal yoğunluk yaşamasına neden olabilecek ağır yaşantılarda aile gözlemci ve dikkatli olmalıdır.

İlgi azalması riski
Ailede veya yakın akrabalarda benzer bir tablonun olması, genel ruh halinin kötümser, hassas ve alıngan olması depresyonun görülme nedenleri arasında olabilir. Çocuğun üzerinde bulunan stres faktörleri, okul, aile ve arkadaş ilişkilerinin çatışmalı olması veya ilişkilerde yaşanan değişiklerle, sevilen birinin vefatı ya da ağır hastalık da depresyon geliştirme riskini artırır. Çevrenin gösterdiği ilginin azalmasıyla, çocuğa yeterli sosyal desteğin verilmemesi de depresyon için tetikleyicidir. Okula başlama, okul değişimleri ve kardeş doğumu gibi yaşam düzeninde değişiklik gerektiren olaylar da risk artırıcıdır. Bahsedilen yaşantılara maruz kalmış çocukların depresyon geliştirmesi şart değildir. Ancak biyolojik alt yapı, çocuğun olayları yorumlama biçimi ve aile içerisinde gördüğü psikolojik destek düzeyi depresyonun gelişme ihtimalini doğrudan etkiler. Çocuklarda normal düzenden farklılaşmalar ile yukarıda bahsedilen her tür belirtide bir uzmana başvurulup profesyonel destek alınmalıdır. Çocuk yetiştirme yalnızca annebabanın sorumluğunda olmadığından, okulla iletişime geçilmesi öğretmeninin de çözümde katkısını sağlayacaktır. Anne ve babanın panik olmadan, sakin davranarak çocukla iletişimini artırmaları, problemin kökenini anlamak üzere soruna eğilmeleri gerekir. Çocuk makul bir kontrolle gözlem altında tutulmalı, gidişatı gözlenmelidir.
Tekrarlayabilir
Çocuk depresyonu uygun tedaviyle iyileşebilecek bir hastalıktır. Ergen için model alabileceği bir terapistin varlığı iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Ailenin tedavi aşamasında uzmanla işbirliği içinde olması, verilen yönergeler çerçevesinde hareket etmesi çok önemlidir. Depresyonun kalıcı olmamakla birlikte, ailede görülen bir hastalıksa veya çocuk için olumsuz koşullar düzeltilmezse tekrarlama ihtimali yüksektir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir