Obezite Ciddi Bir Hastalık!

Obezite Ciddi Bir Hastalık!

obeziteObezite gün geçtikçe artan bir sorundur Kalp-damar hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon gibi ciddi hastalıkların da habercisidir.

Obezite nedeniyle birçok hastalığın ortaya çıkma olasılığı ciddi bir şekilde yükselmektedir. Bu hastalıklar arasında en çok bilinenleri yüksek tansiyon ve kalp-damar hastalıklarıdır. Yapılan bilimsel araştırmalar kilonun artması ile kan basıncının yükselmesi arasında direkt bir ilişki olduğunu ispatlamıştır. Buna şişmanlığa bağlı kan yağlarının yükselmesi ilave olduğunda damar sertliği, çeşitli vücut bölgelerindeki damar tıkanıklıkları ve kalp hastalıklarının sıklığı ciddi bir şekilde artış gösterir.

 

 

Aynı şekilde kan şekeri düzeyinin yükselmesi ve şeker hastalığı ile yandaş sorunlarının ortaya çıkma olasılığı şişmanlarda çok daha yüksektir. Akciğer yetmezliği ve astım tarzı nefes darlıkları, uykudaki nefes kesilmeleri ve şiddetli horlama, nefesin yetmemesi şeklinde hissedilebilir.
BEL FITIĞINA NEDEN OLABİLİR
Ağırlığın artmasına bağlı vücudu taşıyan eklemlerin yetmemesi, ezilmesi ve sonunda romatizma şikayetlerine benzer ağrı ve hareket kısıtlıklarına en sık bel fıtığı, diz ile kalça ağrıları olarak rastlamak mümkün. Şişmanlık sonucu karın iç basıncının artmasıyla mide fıtığı ve reflü yakınmaları çok daha sık bir şekilde ortaya çıkmakta hareketsizlik ve kan yağlarının artmasına bağlı safra kesesi ve yollarında daha sık taşlar oluşmaktadır. Bu nedenle şişmanlarda mide ve hazım yakınmaları daha sık rastlanmaktadır. Artan kan yağ oranları, artan kan basıncı ve bozulan damar cidarı kalitesi, hareketsizlik ve bacaklarda kan göllenmesi sorununa eklenmesi ile bacak damarlarında kanın pıhtılaşması olayı görülebilir. Bu pıhtıların aynı yerde veya koparak uzaktaki organlara gidip oralarda tıkanmalar oluşturması ile emboli denilen ve hayati tehlikeye sahip olan ciddi bir durum ortaya çıkabilmektedir. İnme ve felç gibi olaylar sinir sisteminin bu olaylardan etkilenmesi ile şişmanlar arasında sıkça rastlanan bir sorundur. Tüm kanser türleri için ispatlanmamış olsa da kalın bağırsaklar, meme ve rahim kanseri gibi birçok kötü huylu hastalığın şişmanlarda daha sık rastlandığı bilinen bir gerçektir. Ayrıca dış görünüşü nedeniyle psikolojik sorunlar yaşayan ve sosyal hayatında başarısız olup iş ve özel hayatında dışlanan obezlerin sayısı hiç de az değildir.
SAVAŞABİLİRSİNİZ…
Sadece estetik değil aynı zamanda sağlık açısından da ciddi problemler yaratan şişmanlıkla savaşta pek çok yöntem vardır. Bunları diyet programları, farklı egzersiz türleri ve hatta ilaç kullanımı olarak sıralayabiliriz. Ancak tüm bunların bazen uygulama zorluğu (örneğin diyet ve düzenli egzersiz) kuvvetli irade gerektiriyor. Bazen de yan etkileri nedeniyle etkin sonuç veremeyebiliyorlar. İşin daha da kötüsü, sürekli kilolarıyla savaşan ve bir türlü sonuç alamayan kişiler sonunda hem psikolojik hem fiziksel açıdan yorgun düşebiliyor.
Çamlıca Medicana Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Babek Tabandeh anlatıyor…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir