Obezite Kalp Hastalıklarına Yol Açıyor

Obezite Kalp Hastalıklarına Yol Açıyor

obeziteAkdeniz mutfağına sahip bir ülke olduğumuz halde kalp hastalığına yakalanan kişi sayısı gün geçtikçe arttı ve bu hastalığa yakalanma yaşı eskiye oranla çok düştü. Artık maalesef 20’li yaşlarda bile kalp hastalıklarıyla karşılaşmaktayız. 6 yaşındaki bir çocukta bile kan kolesterol düzeyleri ve kan yağ düzeyleri bozulmaktadır.

Spor yapmaya özen gösterin
Böyle bir mutfağa sahip bir ülke olup da kalp hastalarının sayısının artması tam bir çelişki. Gelişen teknoloji ile birlikte fiziksel aktivitenin en az seviyelere indirgenmesi, obezite sorununu çağımızın kaçınılmazı haline getirmektedir. Obezitenin sonucunda da yine kalp hastalığına yakalanma riski gelişir. Bir de toplumsal kültürümüzde maalesef sporun yeterli yer almaması, ülkemizde birçok hastalığın seviyesinin iyice artmasına yol açmaktadır.
Besin gruplarını dengeli alın
Sağlıklı yaşamın temelini sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite oluşturmaktadır. Kilo almamak için yediklerimizle yaktığımızın dengede olması gerekir. Yediğimiz miktar yaktığımızı geçerse kilo almaya başlamaktayız. Sağlıklı beslenmenin temeli de her besin grubundan her öğünde almakla olur. Bu besin grupları da et-peynir-yumurta- kuru baklagiller, sebzeler, meyveler, süt- yoğurt, tahıllar-ekmek gibi 5 gruptan oluşmaktadır. Tüketilecek miktar yaş, cinsiyet ve fiziksel aktiviteye göre değişmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir