Genital Herpes virüsüne dikkat!

Genital Herpes virüsüne dikkat!

Cinsel yolla bulaşıyor, sinsice ilerliyor. İnsanların yüzde 60’ı bu virüsü taşıdıklarınancinsellik habersiz…
Cinsel anlamda aktif olan herkesi etkileyen Genital Herpes genital bölgeyi, anüsü, kalça bölgesini, ağız, yüz ve dudakları etkiliyor. Cinsel yolla bulaşan Genital Herpes virüsünü taşıyan insanların yüzde 60�ı bu virüsü taşıdıklarından habersiz. Araştırmalara göre Türkiye�de virüsün görülme sıklığı yüzde 90�lara ulaşmış. Virüs vücuda girdikten sonra hücreler içinde yaşamını sürdürerek değişik zamanlarda tekrarlayarak enfeksiyon yapıyor. Cinsel anlamda aktif olan herkesi etkileyen Genital Herpes eşten eşe kolayca bulaşıyor.

BELİRTİSİ 15 GÜN SÜRÜYOR
Acı veren kaşıntılı kabarcıklar, genital bölgeyi etkileyen yumrular, döküntüler ve idrar yaparken duyulan ağrı, HSV tip 2ínin ilk başta görülen klasik belirtileri. Hastalığa ateş, halsizlik, lenf bezlerinin şişmesi gibi belirtiler de eşlik ediyor. Ağrı, kabarcıklar ve kırmızı, içi sıvı dolu şişlikler şeklinde görülen belirtiler 10 ila 15 gün sürüyor.
HASTA FARKINDA DEĞİL
Virüsü taşıyanların yüzde 20�sinde hiçbir bulgu görülmüyor. Hem genital hem de yüz herpesine sebep olan HSV-1 ve HSV-2 dünya nüfusunun yüzde 50�sinden fazlasını etkiliyor. Türkiye�de bu virüsün görülme sıklığı yüzde 90 oranında.
TEMASLA GEÇİYOR
HSV tip 2�nin neden olduğu genital herpes hastalıkları ağızdan ağıza, ağızdan genital bölgeye ve genital bölgeden genital bölgeye temas yoluyla bulaşıyor. Hastalığın bulaşması için semptomların olması gerekmiyor. Belirti vermeden eşten eşe geçiyor.
HAMİLELİKTE DE OLABİLİR
Annede hamile kalmadan önce veya gebeliğin erken evrelerinde genital herpes belirlenmişse, yeni doğan bebeğe enfeksiyonu bulaştırma riski düşük oluyor. Eğer anne genital HSV virüsünü gebeliğin son üç ayında alırsa, bebeklerde risk yükseliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir