Madde Bağımlılığı ve Aile

Madde Bağımlılığı ve Aile

Madde bağımlılığı, aile içindeki dengeleri bozar… Eşleri sorumluluk duygusundan uzaklaştıran bu kötü alışkanlıklar, çatışmalara da davetiye çıkartır.

Madde kullanımı, günümüzde yaygınlığı giderek artmış ve yeni nesli daha erken yaşlarda tehdit etmeye başlayan bir tehlikedir. Sigara, alkol, uyuşturucu ve uyarıcı her türlü maddeyi içeren “madde kullanımı sorunu” bireyi, ailesini, çevresini ve tüm toplumu etkiler. Maddenin uzun süreli kullanımı, hem iş yaşantısı hem de özel yaşantıda geri dönüşümsüz kayıplara yol açabilir.

Kurtulmak zordur
Etkileri açısından bireyden bireye farklılık gösteren maddeler, bazı kişilerde keyif ve ardından durgunluğa sebep olurken, bazı kişilerin saldırganlaşmasına ortam hazırlar. Madde kullanımının bağımlılığa dönüşmesi halinde ise keyiflilik hali hem kişi hem de çevresi için ortadan kalkar. “Sosyal kullanıcılar”da, maddenin etkilerinden keyif almak temel amaçtır. Ancak sıklık arttığında, keyif yaşamak için gereken doz artarken, maddenin etkilerinden kurtulmak çok daha uzun sürer. Maddenin etkilerinden kurtulmak da gergin bir süreçtir, bu yüzden saldırganlığın tetiklenmesi an meselesidir. Madde kullanıcısı kişi, evlenmemiş bile olsa bir aile sisteminin parçasıdır. Bir anne ve babanın evladı, birilerinin kardeşidir. Yaş aralığının genişlediğini ve sigara kullanımının yaygınlığını düşündüğümüzde, bir ailenin üyelerinde madde kullanımı davranışına rastlama ihtimali hiç de az değildir. Aile en küçük toplumsal sistemdir ve bu sistemi oluşturan üyelerden birinin madde kullanımına bağlı olarak bireysel zarar görmesi. ailenin işleyişinde problem yaratır. Madde kullanımı ve madde bağımlılığı; tüm aile ilişkilerini etkileyen, kişiyle yaşayanlar için yaşamı güçleştiren bir durum olduğundan, aslında bir aile sorunudur.
Düzen sarsılır
Madde kullanıcısı kişi ile aile arasındaki ilişki karmaşıktır. İlk zamanlarda aile düzeni, madde kullanımı davranışından doğrudan etkilenmez. Ancak madde kullanımı sıklığı arttıkça ve bağımlılık geliştikçe, aile ilişkileri bozulur. Maddeyi bulmak, kullanmak ve maddenin etkisinden kurtulmak için ayrılan zaman yüzünden sorumluluklar yerine getirilemez. Kendisine zaman ayıramayan kullanıcının, ailesine gerekli ilgiyi göstermesi de zordur. Eğer madde kullanıcısı eşlerden biriyse, kullanmayan eş bu alışkanlığın bırakılması için çaba sarf ederken kendisini suçlar ve kendisini bu davranıştan sorumlu tutar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir