Cinsel İlişkide Korunmanın Önemi

Cinsel İlişkide Korunmanın Önemi

Cinsel ilişki sırasında en temel korunma yöntemleri prezervatif ve doğum kontrol haplarıdır. Kadınların her adet gecikmesinde gebelik testi yapması hayati önem taşır.
Prezervatif hariç, en garanti ve sağlıklı korunma yöntemi hangisidir? yardımcı olur musunuz?


AİLE PLANLAMASI YÖNTEMLERİ
A. Doğal aile planlaması yöntemleri:
1- Takvim yöntemi:
Adetleri düzenli olan kadınların gebe kalacakları ve kalamayacakları günleri hesaplayarak matematiksel formüle dayanan geleneksel bir yöntemdir. Ancak, stres ve hastalık gibi adet döneminin uzunluğunu etkileyen durumlardan dolayı güvenli bir yöntem değildir.
DIŞARI BOŞALMA…
2- Geri çekme yöntemi
: Halk arasında bu yönteme dışarı boşalma ve dikkatli olma gibi isimlerde verilir. Yöntemin başarısı çiftin motivasyonuna bağlıdır.
3- Vaginal yıkama: Pek çok kadın vajina duvarındaki spermleri atmak için ilişkiden hemen sonra vajinayı suyla yıkar ve gebeliğin önleneceğine inanır. Bu yöntem tamamen etkisizdir.
B. Modern aile planlaması yöntemleri:
1- Bariyer yöntemler:
a. Kondom (prezervatif):
Cinsel ilişki esnasında penise takılan bir kılıftır. Erkeğin sperminin vajene girmesini engeller. Pahalı değildir ve kolay temin edilebilir. AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır.
b. Diyafram: Cinsel ilişkiden önce vajene yerleştirilir. Kenarları bükülebilen kubbe şeklinde bir araçtır. Diğer yöntemleri kullanamayanlar tarafından tercih edilebilir.
c. Spermisitler: Spermleri etkisiz hale getiren vajene yerleştirilen kimyasal maddelerdir.
HORMONAL YÖNTEMLER
a. Doğum kontrol hapları:
Her gün sabit miktarda kadınlık hormonlarının dolaşıma girmesini sağlarlar. Böylece yumurtanın uyarılması engellenir ve yumurtlama baskılanır. Her gün düzenli olarak almayı gerektirir. Hap alımı unutulduğunda istenmeyen etkiler gelişebilir.
KORUYUCULUK YÜKSEKTİR
b. Enjeksiyonlar:
Aylık ve üç aylık iğneler şeklindedir. Enjeksiyon yöntemini kullanım kolaylığı nedeniyle son yıllarda tercih nedeni olmuştur.
c. Deri altı implantları: Üç santim boyutunda kolun iç yüzüne cilt altına yerleştirilen silikon kapsülden oluşan korunma yöntemidir. Eğitim görmüş sağlık personeli tarafından poliklinik şartlarında uygulanır. Süresi dolan implantın çıkarılması da takılması gibi eğitimli personel tarafından yapılmalıdır. Kapsüller deri altına yerleştirildikten sonra düzenli olarak hormon salgılar. Kadından kadına farklılık gösterecek şekilde adet değişiklikleri meydana gelebilir.
3 – Rahim içi araçlar: İnsan vücuduna zarar vermeyen, rahim içine yerleştirilen küçük bükülebilir araçlardır. Etkinliğini artırmak için, içine bakır tel sarılı ya da hormon emdirilmiş tipleri vardır. Gebelikten koruyucu etkileri yüksektir. Uygulama ve çıkarma işlemi, konunun uzmanı tarafından yapılmalıdır.
36 yaşında bir bayanım. Adetlerim düzensiz olmaya başladıacaba menopoz başlamış olabilir mi?
Menopoz dediğimiz son adet genellikle 40-50 yaşlarında ortaya çıkar ve klimakterik dönem dediğimiz bir dönem başlar. Adetler bu döneme girerken düzensiz olabilir. Bunun yanında sıcak basması, yüzde ve boyunda kızarıklık ve psikolojik durumlarda değişiklikler gibi başka sorunlar da beraber görülür. Klimakterik dönemine yaklaşmanın tek bulgusu sadece adetlerin düzensiz olması değildir. Kesin tanı için hormon tetkikleri gerekir.
Yaklaşık bir haftadır adet gecikmesi yaşıyorum, gebelikolabilir mi? Eğer gebelik varsa bu bebeği istemiyorum,bunun düşmesi için ne yapmam gerekir?
Gebeliğin olması genellikle adet gecikmesi ile anlaşılır. Ancak kesin tanı için gebelik testi gerekir. Gebelik olma olasılığı olan kadınların her adet gecikmesinde, mutlaka gebelik testi yaptırması en doğru sonuç acısından önemlidir. İstenmeyen gebelik durumunda tek çözüm kürtaj olmaktır. Piyasada gebeliklerde düşük yapacak bir ilaç yoktur, bir biçimde düşük olsa da kanamaların durması için yine kürtaj olmanız gerekebilir.
HAZIRLAYAN: Dr. Gökhan Ordu

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir