Agorafobi panik atak’ ı tetikler

 Agorafobi panik atak’ ı tetikler

Agorafobi, panik atak yaşayan kişinin kendisini güvende hissetmediği yer veyaagorafobi durumlardan kaçınmasıdır. Agorafobisi olanlar, yalnız dışarı çıkamaz ya da evde tek kalamaz, kalabalık ortamlarda bulunamaz, asansöre binemez…
Evde tek başına
Agorafobi, panik atak yaşayan kişinin kendisini güvende hissetmediği yer veya durumlardan kaçınmasıdır. Örnek verecek olursak: Yalnız dışarı çıkamaz ya da tek başına evde kalamaz, kalabalık ortamda bulunamaz, asansöre binemez….


Panik bozukluk, agorafobi olmadan ya da agorafobi ile birlikte görülebilir. Agorafobi; bir panik atağının ya da panik benzeri belirtilerin ortaya çıkması durumunda, kişinin kendisini güvende hissetmediği yerlerde veya durumlarda bulunmaktan kaçınmasıdır. Örneğin birden baş dönmesi, mide bulantısı, atak geleceği, aniden ishal olacağı ya da kusacağı korkusu gibi…
Sorumluluk duygusu azalır
Kişi, sürekli olarak böyle bir durumda yardım alamayacağı ya da kaçıp uzaklaşamayacağı kaygısı yaşar. Bu durumlar arasında tek başına evin dışında olma ya da evde tek başına kalma, kalabalık bir ortamda bulunma, araba, otobüs ya da uçakla yolculuğa çıkma, köprü üzerinde bulunma ya da asansöre binme sayılabilir. Bazı kişiler özelikle kaçındıkları halde korktukları durumlarla karşılaşabilirler ve yoğun sıkıntıyla buna katlanmaya çalışırlar. Kişi genellikle yanında ona eşlik eden güvendiği biri olduğunda kendisini daha rahat hisseder. Tüm bunlar kişinin sorumluluklarını yerine getirmesini engeller. İşe gitmeleri, ev işi yapmaları, çarşı pazar alışverişine çıkmaları, çocukların okula veya doktora götürülmesi zorlaşır.
Hayat akışları değişir
Bu kişilerinin hayatlarının akışı ve düzeni tamamen bozulabilir. Evde yalnız kalamayan hasta, ya birine gitmek ya da evinde olsa bile yanında mutlaka birisiyle olmak durumunda kalır. Sadece kendisinin değil, hayatını paylaştığı kişilerin de yaşamlarında meydana gelen bu zorunlu değişiklikten kimse hoşnut olmaz.
Medicana Çamlıca Hastanesi Uzmanı Psikiyatr Hülya Soylu anlatıyor… 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir