Çocuklarda Beslenme Önerileri

Çocuklarda Beslenme Önerileri

Her çocuğun belli besinlere mutlaka ihtiyacı vardır. 1-6 yaş arasındaki çocuklar, her öğün doğru besinlerle yeterli miktarda beslenmeli.Çocuk gelişiminde önemli bir yer tutan beslenmede besin grupları doğru seçilmelidir. 1-6 yaş grubu çocuk beslenmesinde yer alacak besin gruplarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

1. Grup: Bu grupta et, tavuk, balık, kuru baklagiller, yumurta gibi protein, vitamin ve minareller bakımından zengin besinler yer alır. Doku yapımı, kasların güçlenmesi, kan yapımı, vücudun sağlıklı büyümesi ve sağlıklı bir yaşam için gereklidir. Tek tip protein kaynağı tüketimini engellemek için grup içindeki besinleri farklı farklı tüketmek gerekir.
2. Grup: Süt ve süt grubu besinleri bu gruptatır. Yoğurt, peynir, çökelek ve benzeri besinler çocuk gelişiminde önemli yer tutar. Bu besinler kemiklerin, dişlerin gelişimi, sinir ve kasların düzenli çalışması için gerekli C vitamini, A vitamini, B vitaminleri ve iyi kalite protein sağlar.
3.Grup: Günlük enerjinin çoğu bu grupta yer alan tahıllar ve tahıl grubu gıdalardan sağlanır. Bu gruptaki besinlerde bitkisel protein ve B Vitaminleri bulunur.
4. Grup: Sebze meyve grubudur. Bu grupta C vitamini ve liften zengin sebze ve meyveler bulunur. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, A Vitamini, C Vitamini ve B grubu vitaminlerden zengindir.
5. Grup: Şeker, şekerli besinler ve yağlardan oluşan bu grup, vücuda enerji sağlar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir