Çocuklarda Hijyen

 Çocuklarda Hijyen

Zatürre, bronşit, kızamık ve menenjit gibi birçok tehlikeli enfeksiyon hastalığının temelinde hijyen eksikliği yatıyor. Bu eksiklik 5 yaş altı çocukların hayatına mal oluyor.
Sokaklarda yağmur-çamur demeden oynayan, parklarda bahçelerde tepeden tırnağa toz-toprak içinde kalan çocuklar öylesine mutludur ki…. Onlar bu şekilde doyasıya eğlenirken, pusuda bekleyen enfeksiyon hastalıkları mutluluklarına gölge düşürebilir.

Hijyen yani temizlik, çocuk hastalıklarında başrol oynuyor. Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz Türk İnfeksiyon Vakfı (TİV) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nezahat Gürler, enfeksiyon hastalıklarının özellikle 5 yaş altı çocuklarda ölüme sebebiyet verdiğine dikkat çekiyor. İşte Prof. Dr. Nezahat Gürler’in çarpıcı açıklamaları…

ABD BİLE ÇEKİYOR…

“Enfeksiyon, hastalıkların yüzde 50’sinden fazlasının temel nedeni. Enfeksiyona neden olan baş faktör ise hijyen eksikliği… Su ve kanalizasyon sistemi iyi olmayan az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerdeki 5 yaş altı bebek ve çocuklarda ölüm oranı, su kanalizasyon sorununu halletmiş gelişmiş ülkelerin 40 katı kadardır. Amerika’da bile yılda 5 yaş altında 11 milyon çocuk ölüyor. Bunların yüzde 50’si enfeksiyon hastalıklarından kaynaklanıyor. Ayrıca hijyen sağlamak için yapılması gerekenler, enfeksiyonla bulaşan hastalıkların tedavi masrafının çok altında. Hasta olunca çektiğiniz sıkıntı ve sağlığınızın kaybı da cabası…

HER YERDEN BULAŞABİLİR

Enfeksiyonlardan korunmak, başta yaşadığımız alanı hijyenik hale getirmekten geçiyor. Enfeksiyonlara neden olan bakteriler kirli suda, havada, banyo ve tuvaletlerde, gıdalarda olduğu gibi çamaşırlarımızda da bulunabiliyor. Hijyenik olmayan çamaşırlar, hem hastalıklara hem de hastalıkların yayılmasına ve kolay atlatılamamasına sebep oluyor. Hasta bir insanın kıyafetlerinin diğer çamaşırlarla birlikte yıkanması, enfeksiyonun yayılmasına yardımcı oluyor. İç çamaşırlarındaki hijyen eksikliği özellikle kadınlarda mantar gibi genital hastalıklara yol açıyor ve aile bireylerine bulaşıyor. Ancak, alacağınız çok basit önlemlerle hastalıkların büyük bölümünün önüne geçebilirsiniz. Tuvaletten çıktıktan sonra el yıkama alışkanlığının kazanılması bile, başta hepatit A olmak üzere fekal-oral yolla bulaşan enfeksiyonları engellenebiliyor. Birçok enfeksiyon hastalığının özellikle aile içindeki bireylere bulaşmasına, ortak kullanılan havlular, bireylerin iç çamaşırları, nevresim takımları, mutfaklarda kullanılan bezler ve temizlik amacıyla kullanılan yer bezleri neden olur.

AÇIK YARASI VARSA…

Açık yarası olanların yaralarına yerleşen mikroorganizmalar da bazen enfeksiyon gelişmesine neden olur. Böyle yaralardaki mikroorganizmalar başta hastanın kendi çamaşırları olmak üzere etrafa yayılır. Bağırsak paraziti bulunan bir kişi kişisel hijyenine yeterince önem vermediğinde, iç çamaşırları veya çarşafları ile parazitlerin yumurtalarını diğer kişilere bulaştırır. Mantarlar da nemi ve ısıyı sever. Ayak temizliğine yeterince dikkat edilmediğinde ayak veya vücudun kıvrımlı bölgelerinde mantar enfeksiyonu görülebilir. Bu kişilerin çamaşırlarının uygun şekilde yıkanmaması, enfeksiyonun diğer kişilere bulaşmasına yol açar. Birçok enfeksiyon hastalığının özellikle aile bireyleri arasında bulaşmasının önlenmesi için öncelikli olarak çamaşırların en iyi şekilde yıkanması gerekir. Spor oluşturan bakteriler dışında birçok mikroorganizma da 50-60 derecenin üzerindeki ısılarda canlılığını yitirir.

BU KURALLARA DİKKAT!

* Banyodaki tüm yüzeyler, küvetlerin içi, klozetlerin her tarafı, lavaboların içi ve dışı, evyenin içi ve kenarları, musluklar ve kapı kolları ile çocuklar çok fazla temas halindedir. Bu yerleri günde birkaç kez çamaşır suyu ile dezenfekte edin.
* Bebek bezi kullanma çağındaki çocuklara sadece yıkanabilen oyuncaklar vermeniz gerekir.
* Çocuğunuzun oyuncakları başka çocukların oyuncaklarıyla karışmamalı.
* İçi doldurulmuş tüylü ayı, bebek, hayvan gibi oyuncaklarla, sadece oyuncağın sahibi olan çocuk oynamalı.
* Sünger oyuncaklar tercih edilmemelidir. Bakteriler sünger içinde hızla yoğunlaşır. Süngerin temizliği diğer oyuncaklara kıyasla da zordur.
* Henüz bebek bezi kullanma çağındaki çocukları havuza sokmayın.
* Açık yarası olan, cildinde kesik ya da çatlak olan çocukların da suda oynamaması gerekir.
* Suda oynarken çocukları gözlemlemeli, suyu içip içmediklerinden emin olmalısınız.

ÇAMAŞIRLAR ÇOK ÖNEMLİ
* Islak çamaşırları bekletmeden yıkayın.
* Ayaklarınızda mantar sorunu varsa, yün çorap yerine 60 derecede yıkanabilen pamuklu çorap kullanın.
* Bulaşıcı cilt hastalığı olanların kullandığı ve 30 derece üstünde yıkanamayan narin kumaşları (ipek gibi) tek tek yıkayın. Bunun ardından yapacağınız yıkamada 60 derece sıcaklık ve ağartıcılı deterjan kullanın. Kirli çamaşırları ayırdıktan ve makineyi doldurduktan sonra ellerinizi yıkayın.
* Makineyi kullanmadığınızda kapağını ve deterjan gözünü açık bırakın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir