Gebelikte Dikkat!

 Gebelikte Dikkat!

Hamilelik döneminde artan kan hacmi nedeniyle kabızlık, hemoroit ve bacaklarda varisler oluşabiliyor. Bu sebeple anne adaylarının lifli gıdalar yemesi ve bol bol sıvı tüketmesi gerekiyor.
Gebelikte, önceden mevcut olan hemoroidler daha belirgin hale gelebilmekte veya hastalık yeni gelişebilmektedir. Gebelikte görülen kabızlık problemleri de hemoroit şikayetlerini artırabilir. Bu sorun dikkatli beslenme ile rahatlıkla hafifletilebilir. Cerrahi müdehale ise en son başvurulacak yollardan birini teşkil eder.

* Hemoroit (basur) nedir? Hemoroidal doku, anüsün çıkışında yastıkçık görevi gören damar yumağı yapısında bir dokudur. İç ve dış hemoroit olmak üzere ikiye ayrılır. Anüsün ciltten kalın bağırsak hücrelerine geçiş bölgesinde dişli çizgi olarak adlandırılan çizginin üst kısmında olanlara iç hemoroit, alt kısmında olanlara ise dış hemoroit adı verilmektedir.
‘Önlem almak mümkün’
*
Gebelikte hemoroidin sık oluşmasının sebebi nedir? Gebelikte artan kan hacmi nedeniyle özellikle vücudun alt kısmında toplardamar içi basınç artacaktır. Rahmin büyümesiyle ana toplar damarlara baskı oluşmakta ve bu bölgedeki basınç daha da artmakta, akım yavaşlamaktadır. Progesteron hormonunun damar düz kaslarını gevşetici etkisi de eklenince, varisleşme kolaylaşacaktır. Sonuçta hemoroitler belirginleşir, bacaklarda varisler oluşabilir.
* Gebelikte hemoroit için alınacak başlıca tedbirler neler olabilir? Kabızlığın neden olduğu ıkınma ile hemoroit şikayetleri daha da artmaktadır. Bu nedenle gebe kadınlar özellikle lifli gıdalarla beslenmeli, örneğin kepekli ekmek tüketmeli, bol bol sıvı almalıdır. Öncelikle doğal metotlar tercih edilmeli, zorunlu kalınırsa ilaç tedavisi ile dışkının yumuşatılması yoluna gidilmelidir.
* Gebelik döneminde hemoroidin tedavisi hangi yöntemle yapılır? Gebelikte öncelikle makata uygulanacak olan kremler, fitiller ve sıcak su oturma banyolarından oluşan lokal tedavi uygulanır. Gebelikten sonra hemoroitlerde çok önemli derecede gerileme görüldüğünden, gebelik sırasında cerrahi müdahale en son tercihtir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir