Depresyon İlaçları Spermleri Öldürüyor

Depresyon İlaçları Spermleri Öldürüyor

Acıbadem Bursa Hastanesi’nden Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Şamlı, bazı ilaçların kullanımının erkeklerde sperm üretimini etkilediğini söyledi. Dr. Şamlı, bu ilaçlar arasında, depresyon ilaçları, sakinleştiriciler, narkotik ilaçlar, bazı mide ilaçları, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları, nikotin, kas geliştirmede kullanılan steroid türü ilaçlar olduğunu kaydetti.

Tarımda kullanılan bazı böcek öldürücü ilaçların da insan sağlığını ve sperm üretimini etkilediğini belirten Şamlı, “Çiftlerin yaklaşık yüzde 25’i, ilk bir yıl içinde gebelik elde edemiyor. Bu çiftlerin ise yüzde 15’i, sorunu aşabilmek için tıbbi yardım arayışına giriyor. Erkek ile ilgili problemler çiftlerin yaklaşık yüzde 50’sinde bulunuyor. Ancak çoğu çiftte her ikisine de ait gebelik oranını azaltan faktörler bulunabiliyor.” dedi.
Erkeklerde kısırlığa yol açan nedenler hakkında bilgi veren Doç. Dr. Şamlı, şunları dile getirdi: “Çocuk sahibi olamayan çiftler üzerinde yapılan araştırmaların derlenmesi ile elde edilen sonuçlara göre varikosel en sık kısırlık yapan nedenler arasında yer alıyor. İdrar ve üreme sistemine ait infeksiyonlar, bağışıklık sistemine ait bazı faktörler, doğuştan gelen üreme sistemi bozuklukları, cinsel sorunlar, sonradan ortaya çıkan ve üreme sistemini etkileyen faktörler, hormon bozuklukları. Ayrıca çocuk sahibi olamayan hastalarda yapılan araştırmalara göre, yüzde 75 oranında, gösterilebilir bir sebep olmadan da sperm sayısı, hareketlilik veya spermin şekilsel özelliklerinde bozukluklar tespit edilebiliyor.”
ERKEKLERİ BU HASTALIKLAR KISIR YAPIYOR
Şamlı, şu bilgileri verdi: “Sperm üretimi ve erkeklik hormonu olan testosteronun sentezlenmesi, beyin tabanında yer alan hipofiz adındaki bir bezden salgılanan hormonların normal testis dokusu üzerindeki etkilerine bağlıdır. Sperm üretimi sonrası ise hücrelerin dışarı atılması, erkek üreme sistemi içinde meniyi oluşturan tüm sıvıların hareketi ile gerçekleşiyor. Bu yapılardaki herhangi bir hastalık, sperm üretimini ve dışarı atılımını etkileyebiliyor.”
Şamlı, erkeklerde kısırlığa neden olan hastalıkları ise şöyle sıraladı: “Erkekte inmemiş testis sorununun bulunması, testisin kendi etrafında dönerek dolaşımının bozulması olarak tanımlanan ‘torsiyon’ problemi, idrar ve üreme yolu infeksiyonlarına bağlı dokularda hasarlanma, testise alınan darbe ile yaralanma, çevresel çeşitli kimyasal maddelere maruz kalma, radyoterapi veya kemoterapi gibi kanser tedavileri, testiste gelişen kanserler, doğuştan testis doku gelişim bozuklukları, varikosel (testise giden damarların genişlemesi) gibi hastalıklar üretim noktasında hasar yapıyor.”

Related Posts

One thought on “Depresyon İlaçları Spermleri Öldürüyor

  1. Benim erken boşalma sorunum var.Doktor kontrolünde 05.04.2008 tarihinden itibaren 20 mg paxil kullanıyorum (doktor 3 ay kullanmamı önerdi).Peki şimdi ne yapacağım ? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir