Osteoporoz Nedenleri

Osteoporoz Nedenleri

Kemik kütlesinin azalmasıyla, kemikler zayıflar ve kırılgan bir hale gelir. Bu durum osteoporoz olarak adlandırılır. Osteoporozun ilk belirtisi, küçük bir düşme veya darbe sonucu kemiklerde meydana gelen kırıklardır. Kemikler sağlam olduğunda ufak bir darbe ya da düşmede herhangi bir kırılma olayı yaşanmaz. Omurgadaki kemikler zayıfsa, ezilebilir ve boyda kısalma meydana gelir. Buna bağlı olarak şiddetli sırt ağrıları çekilebilir. Sırtta kamburluk oluşabilir.

Risk faktörleri şunlardır:
*Ailede osteoporozlu kişilerin olması,
*Kalsiyum atımını artıran ilaçların kullanımı (antikonvulsantlar, korkikosteroidler, vb.),
*Irk farklılığı,
*Östrojen hormonun salgısının durması,
*Aşırı zayıflık,
*Sigara içme,
*Alkollü, kolalı ve kafeinli içecekleri çok fazla tüketme,
*Fiziksel aktivitenin, hareketliliğin ve egzersizin az olması,
*Günlük diyetlerde düşük kalsiyumlu beslenme, kalsiyum emilimini azaltan ilaçların alımı (antiasitler, tetrasiklinler, vb.),
*Şeker hastalığı, hipertroidizim (tiroit bezinin normalden fazla çalışması), böbrek yetmezlikleri, emilim bozuklukları rahatsızlıkları, felçler, paratiroid hormonu bozuklukları,
*Menapoza girme ve 50 yaş üstü olmadır.
*Yine erken cerrahi menapozlar ve iltihaplı eklem hastalıkları da etkendir.*20 yaş öncesi dönemde daha kendi gelişimini tamamlamadan önce hamile kalmak da riski artırır.
*Aşırı egzersiz yapan sporcu kadınlarda da bu risk artar. (Bu düzeyde spor yağ oranını çok azalttığı için adet kanamasının ortadan kalkmasına neden olur ve düşük östrojen seviyesine yol açar.
*Geçmişte anoreksiya ve bulimia nevroza geçiren kadınlarda beslenme düzeyi kötü olduğu için kalsiyum alımı düşüktür ve düzensiz adet olurlar.
Bahçelievler Medicana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatmagül YILMAZ

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir