Vajinismus

En güçlü içgüdümüz gibi görünen cinsel arzular bazen bütün cazibesini yitirir… Bunda psikolojik olduğu kadar fiziksel etkiler de büyük rol oynar.
Vajinismus, cinsel birleşme sırasında kadında vajen kaslarının istemsiz kasılarak birleşme olanağına kendisini kapatması durumudur. Kasların kasılmasının önüne geçilememektedir. Cinsel birleşme ya hiç olmaz ya da çok zor gerçekleşir. Kadınların yüzde 1’inde görülen ve profesyonel yardımla tedavisi son derece kolay bir rahatsızlıktır.

Kas ağrıları görülebilir
Vajinismus hastalarında, kasılmaların sadece vajinal girişte değil, aynı zamanda vücudun diğer bölgelerindeki kaslarda (karın, bel, sırt, bacak gibi) da görülmesi sonucunda, vücutta yaygın bir biçimde kas ağrıları oluşabilmektedir. Kasılma seklinde kendisini gösteren bu vajinal refleks, sadece cinsel ilişki sırasında değil kadının jinekolojik muayenesi sırasında, tampon kullanımı durumunda ya da parmağın vajene sokulması gibi vajene herhangi bir girişim içeren her durumda tetiklenebilir. Bu halde vajene herhangi bir şeyin girmesi mümkün değildir ve her türlü girişim çabası son derece rahatsız edici veya imkansızdır. Vajinismus sorunu sonlandığı anda, tüm bu kasılmalar çok kısa bir zamanda kendiliğinden kesilecek ve beden normal durumuna dönecektir.
Korkular sıkıntı yapıyor
Vajinismusun nedenleri arasında çocukluk çağından kalma korkuların, suçluluk, ayıp, günah duygularının yeri büyüktür. Korkular en çok kadının simgesel olarak zihninde aşırı büyüttüğü bir penis yüzünden çok acı çekme, parçalanma korkularıdır. Ayrıca gebe kalma korkuları da önemlidir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir