Bebeklerde Biberon Çürüğü ne Dikkat

Biberon Çürüğüne Dikkat

Bebeklerde bazen dişlerin üzerinde kahverengi lekeler oluştuğu ya da dişlerin kırılıp döküldüğü gözlenir. Uzun süre biberonla beslenen çocuklarda gözlenen bu çürüklere “biberon çürüğü” adı verilmektedir. Biberon çürüklerinde öncelikle üst ön dişler etkilenir. Çürükler genellikle, kolay görülmeyen yerler olan dişlerin arkasından başlar. Sonrasında üst çene arka dişler etkilenir. Alt kesici dişler genellikle bu durumadan etkilenmez.
KONUŞMA PROBLEMİ ORTAYA ÇIKABİLİR

Gece yatmadan önce ya da uyku sırasında bebek anne sütü ya da biberon emerse, süt ağızda birikerek mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturur. Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir. Biberon çürüğü görülen dişler tedavi edilmezse eğer ağrı yapar ve iltihaplanır. İltihaplı ya da ağrıyan dişler bebeğin huzursuzlanmasına neden olur. İltihap alttan gelecek kalıcı dişleri de etkileyip şekillerinin bozuk olmasına yol açar. Bu dişler çekilmek zorunda kalırsa çocukta konuşma problemleri ortaya çıkabilir.
KORUMAK İÇİN NELER YAPILMALI?
Biberon çürüğünden korunmak için anne-babalara düşen görevler şunlardır:
* Bebeğinizin gece ağzında biberonla uyuma alışkanlığını önleyin.
* Süt ve mamalara şeker, bal ve pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin. Aynı şekilde emziği bala ve reçele batırmayın.
* Bebek beslendikten sonra mutlaka su içirin.
* İlk dişlerin sürmeye başlamasıyla beslenme sonrasında temiz, ıslak bir tülbentle dişler temizlenmeli ve dişetlerine masaj yapılmalıdır.
* Özellikle gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir. Bir yaşından sonra biberonla beslenme alışkanlığı yavaş yavaş bırakılmalıdır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir