Kivi’ nin Yararları

Kivinin Yararları

kiviKivi sadece vitamin kaynağı olmakla kalmıyor. Midenize ve cildinize iyi gelen birçok minerali de içinde barındırıyor.

Tüm meyvelerde olduğu gibi kivinin de içinde asitler ve birçok meyveden fazla C vitamini vardır. Bir başka özelliği ise sindiriminin çok kolay olmasıdır. Genelde yemekten hemen sonra yenen meyve, mideyi şişirir ve yediklerimizin yağa dönüşmesini kolaylaştırır.


Cildi yeniler
Meyve asitleri cildin yüzeyindeki ölü deri tabakasını soyarlar. Böylece cildin rengi canlanır, yumuşar ve lekeler, siyah noktalar azalır. Ölü deri atıldığı için cilt yenilenir. Meyve asitlerinde mikrop üremesi zordur. Tümünün anti bakteriyel özelliği vardır. Bu nedenle sivilcelere de çok iyi gelirler.

Kivi maskeleri
Fazla olgunlaşmamış bir kivinin kabuklarını bir zar gibi soyun, sonra keskin bir bıçakla, mümkün olduğu kadar ince dilimlere ayırın. Ardından bu halkaları yüzünüze yerleştirin. 5-15 dakika kadar bekletin.

Kivi suyu ile kompres: Kiviyi sıvı hale getirin. Sargı bezini hazırladığınız kivi suyuna batırarak, yüzünüze uygulayın.
Kivi suyu ve kil: Kivi suyuna bir miktar kil ilave edip, krem kıvamına getirin. Bu karışımı yüzünüze sürün. Yağlı ve sivilceli ciltler için yararlıdır.
Kalın ve yağlı cilt: Cildiniz kalın ve yağlı ise, kivi maskeleri cildinizdeki gözenekleri sıkıştırır ve yağlanmayı dengeler.
Yağlı ve ince ciltler: Bol miktarda C vitamini sayesinde kolajen sentezi artar ve cilt gerilir.
İnce ve kuru cilt: En hassas cilt tipidir. Kivinin özellikle kabuk kısmındaki C vitamini bu tip ciltlerin yenilenmesine yardımcı olur. Haftada iki kez uygulayabilirsiniz. Maskeyi 5 dakikadan fazla tutmayın.
Normal cilt: Kivi maskesi bu tip ciltleri daha da berraklaştırır ve rengini açar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir