Tiroit Hormonuna Dikkat

Tiroit Hormonuna Dikkat

Eğer uyku ihtiyacınızda azalma, sinirlilik, ellerde titreme, saç dökülmesi ve kilo kaybı yaşıyorsanız mutlaka tiroit hormonlarına baktırmalısınız. Çünkü, kötü huylu dokular kansere dönüşebiliyor.
Tiroit bezi, boynun ön tarafında yerleşmiştir ve kelebek şeklinde olup hormon salgılayan bir organdır. Tiroit hormonlarının etkisiyle vücudumuzun birçok işlevi harekete geçmekte veya artmaktadır. Örneğin tiroit bezinin hormonlarının yükselmesi (hipertiroidi veya zehirli guatr) ile kalp atım hızı artar ve çarpıntı hissi olur. Kan basıncı yükselir (hipertansiyon), sinir sistemi daha fazla çalışır ve uyku ihtiyacında azalma, sinirlilik ve ellerde titreme gibi sorunlar ortaya çıkar. Ayrıca terleme ve saç dökülmesi artar, metabolizmanın yükselmesiyle iştahın artması, daha çok yeme ve buna rağmen kilo kaybı ortaya çıkar, kısacası vücut yıpranır. Hormon düzeylerindeki düşme ise yukarıda ifade edilen durumların tam tersine neden olmaktadır.

NODÜLLER…
Tiroit bezinin boyutlarında büyümeler (guatr diye adlandırılan durum) veya dokudan kaynaklanan normal dışı doku adacıkları (nodül) da diğer bir grup soruna neden olmaktadır. Boyunda şişlik, görüntü bozukluğu, boyunda sıkıntı hissi, nefes darlığı, yutma güçlüğü ve hatta ses kısıklığı ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca özellikle nodül diye adlandırılan ve tiroit bezinin içinden gelişen anormal dokuların zemininde kötü huylu dokuların (kanser) gelişme şansı mevcuttur.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir