Çocuklarınıza TV Başında yemek vermeyin

Çocuklarınıza TV Başında yemek vermeyin

Çocuklara yemek yedirmek için televizyon karşısına oturtan ebeveynler, ileride karşılaşacakları yemek yeme bozukluklarına karşı hazır olmalı!.
Okul çağında çocukların beslenmesi aile bireyleri gibidir. Bu dönemde en çok başvurulan yöntem; çocukların ilgisini çeken renkli görüntülerin bol olduğu televizyonizlerken yemek yedirmek. Çocuk büyüdükçe bu reklamlar ‘abur-cubur’ dediğimiz beslenme alışkanlığının kazanılması destek olmaktadır.

Bunlar da boş enerji kaynağı olduğu için kilo alma ve sağlıklı beslenmeyi engellediği için gelişim sorunlarına yol açmaktadır. Çoğu aile; “Çocuğum bir şey yemiyor, gün boyunca lokmasını ağzında tutuyor ya da yemek seçiyor” diye şikayet eder. Bu hem bizlere hem de çocuk doktorlarına ve psikologlarına sıklıkla gelen bir yakınmadır. Bunun nedeni bağırsak parazitleri, anemi ya da hastalığa olabilir ya da psikolojiktir. Bazen de çocuk iyi besleniyordur ama ailenin beklentisine cevap vermiyordur. Yani topaç gibi değildir, arkadaşın çocuğundan az yiyordur veya komşununkinden zayıftır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir