Gül’ ün Faydaları

Gül’ün marifetleri çok

gülÇiçeklerin en anlamlısı olan gül, kadınların kalbini çalmakla kalmıyor, aynı zamanda güzelliğine de güzellik katıyor. Gülsuyu ve yağı her derde deva.
Çiçeklerin kraliçesi olarak sayılan ve özel günlerin anlamlı çiçeği gülün marifeti, sadece kadınların gönlünü fetletmek değil aynı zamanda onları güzelleştirmek. Çiçeklerin en anlamlısı olarak bilinen, güzelliğiyle küsleri barıştıran, aşıkları kavuşturan gül, sadece anlamlı bir çiçek değil, aynı zamanda güzelliğin de vazgeçilmez bitkilerinden. Ana vatanı Anadolu, İran ve Çin olan gülün, suyu ve yağı, parfüm ya da yiyeceklerde de kullanılıyor. Anadolu’nun ‘gül diyarı’ olarak bilinen Isparta- Burdur civarında gül ziraatının 120 yıllık bir geçmişi var. Buradan elde edilen gül yağı ve gül suyu, dünya piyasasına yüksek değerden satılıyor.

Yüz temizliği
* Bir kaba 2 yemek kaşığı kil, 3 yemek kaşığı gülsuyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağını koyup iyice karıştırın ve koyulaşıncaya kadar iyice kaynatın. Yüzünüzü yıkadıktan sonra bu karışımı göz ve dudağın kenarları lariç cildinize sürün. 5 ya da 7 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Bu gül maskesi cildin kirlerini ve fazla yağlarını alıp temizler. Cildi ralatlatır ve besler.
* 4 litre üzüm sirkesi içine 10 avuç kuru gül yaprağını ekleyip karıştırın. 15-20 gün güneşte tutup süzün. Losyon, makyaj temizleyicisi olarak kullanabilirsiniz.
* Üç avuç taze gül yaprağını beş dakika suda kaynatın. Sonra bir çay kaşığı ile döverek toz laline getirdiğiniz ıllamur yaprağından, bir çorba kaşığı taze kaymak, bir tatlı kaşığı süzme bal ilâve edin. lazırlanan karışım krem kıvamına gelinceye kadar kestane unu ilave ederek karıştırın. Cildin parlak, nemli ve güzel olmasını sağlayan bu karışımı yüzünüze sürebilirsiniz.
Cilt bakımı
* Pul pul dökülen kuru bir cilde salipseniz bu görünümden kurtulmak için kurutulmuş gül yapraklarını küçük parçalara bölün, süt, mısır nişastası ve bir parça bal ile karıştırın. 15 dakika beklettikten sonra bu karışımla yüzünüze yavaş yavaş masaj yapın. Bu masaj sayesinde cildiniz kaybettiği nemi geri kazanacaktır.
* Saf zeytinyağının içine 10-15 damla gül yağı koyun vücuda masaj yapın.
* Banyo suyunun içine 11-15 damla gül yağı damlatıp iyice karıştırın, bu karışım lem güzel kokmanızı lem de ralatlamanıza yardımcı olacaktır.
Saç bakımı
* 30 gr. şampuanın içine 12 damla gül yağı koyun ve karıştırın. Saç diplerine masaj yaparak saçınızı yıkayın. Bu maske saçınızı besler, kepeklenmesini önler.
* 4 damla gül yağını saç fırçanıza dökün saçınızı tarayın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir