Margarin ve beslenme

 Margarin ve beslenme

margarinVücudumuzun yağa da ihtiyacı olduğunu daha önce defalarca vurgulanmıştı. Margarinler de yağ grubunda yer alır ve her yağ gibi aynı enerji düzeyine sahiptir. Katı yağlar grubunda yer alan margarinlerin sıvı yağlardan daha çok kalori taşıdığı düşünülür ve insanlar bu endişe ile margarin tüketimden kaçınır. Bu doğru değildir. Yapılan araştırmalarda Türkiye’de margarin tüketimi yılda kişi başına 2.2 kg. iken, bu miktar İngiltere’de 8, Belçika’da 26, Singapur’da 45 kg’dır.
Yağlar…
*
Enerji ihtiyacımızı karşılar.
* A, D, E ve K vitaminlerinin taşınmasını ve kullanılmasını sağlar.


* Midenin daha geç boşalmasına yardımcı olurken aynı zamanda doygunluk hissi verir.
* Pişirmede kolaylık sağlar.
* Yemeğe lezzet katar, ama aşırı yağlı olması çok lezzetli olması demek değildir.
* Pasta, kek, börek gibi şeylerde gevreklik sebebidir ve kabarmaya yardımcı olur.
Yağlar..
*
Sıvı yağların doyurulması ile elde edildikleri için kolesterol içermezler.
* Daha çok yumuşak margarinleri ve üzerinde “Trans yağ yoktur” ya da “Trans yağ içermez” ibaresi olanları tercih edin. Bunlar, damar sağlığını tehdit edici özellik taşımazlar.
* Bir gıda maddesinde zenginleştirme yapılırken; her eve giren, her insanın alabileceği en ucuz ürünlere yapılır ki, toplumun geneli faydalanabilsin. Bu kapsamda margarinlere uygulanan zenginleştirme ile A ve D vitaminleri eklenmektedir.
* Vücudumuzun ihtiyacı olan omega-3 ve omega 6 yağlarını içerir.
* Pasta ve kurabiyelerin pişirmesinde başarılı sonuç alınmasını sağlar.
Trans yağlar; kalp damar sağlığını olumsuz etkiler. Kötü huylu kolesterolü (LDL) artırır, iyi huylu kolesterolü (HDL) azaltır, damar çeperlerine yapışkanlığı artırır ve kalp krizi riskini ikiye katlar. Karaciğer üzerinde olumsuz etkisi bulunmaktadır. Diyabet (şeker hastalığı) açısından zararlıdır. Gelişen teknoloji ile günümüzde ülkemizde 2000’li yıllardan itibaren trans yağ içermeyen margarinler de üretilmeye başlamıştır. Bu nedenle, satın aldığınız margarinin üzerinde yer alan etiketleme bilgilerinde mutlaka “Trans yağ yoktur” ya da “Trans yağ içermez” ibarelerini arayın.
Medicana Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatmagül YILMAZ

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir