Migren Yaşam Kalitesini Düşürüyor

Migren Yaşam Kalitesini Düşürüyor

Stres, az uyku, kuvvetli ışık, hava değişiklikleri, çikolata, peynir, kırmızı şarap, kahve ve çay, migreni tetikleyen unsurlar arasında sayılabilir. Çoğu kadında hormonal değişiklikler veya adet dönemi de etkendir…
Migren, tüm dünyada hem kadınlarda hem erkeklerde görülen, sık rastlanan ve ağrılı bir hastalıktır. Bulantı, kusma, ışığa ve sese karşı aşırı duyarlılık gibi belirtileri olan bu hastalık, ataklar sırasında kişinin tüm faaliyetlerini tamamen durdurabilir. Ataklar sırasında kişinin yaşam kalitesi de düşer. Migren atağının sebebi tam olarak bilinmemekle beraber, belli faktörlerin atakları tetiklediği bilinir.

Genetik olup olmadığı araştırılıyor
Migrenin beyindeki kan damarları ve elektriksel sinir uyarısını ileten kimyasal maddelerdeki değişikliklere bağlı olduğu düşünülüyor. Ancak bu değişikliklerin niçin olduğu konusunda araştırmalar halen sürüyor. Migrenin kalıtımla geçip geçmediği ise bilinmiyor. Yapılan çalışmalara göre, eğer anne ve babada migren varsa çocuk da olma olasılığı yüzde 40 kabul ediliyor. Eğer her ikisinde de varsa, çocukta görülme olasılığı yüzde 75’e çıkıyor.
Evreleri:
Uyarı dönemi: Migrenin ilk dönemi genellikle birkaç saat devam eder fakat birkaç gün de sürebilir. Yorgunluk, ruh hali değişiklikleri, bazı yiyecekler için açlık ve ışık-ses-kokulara karşı artmış duyarlılık belirtileri gösterir.
Aura: Auralar beynin içinden kaynaklanan, baş ağrısı atağından genellikle 20 dakika ila 1 saat öncesinde oluşan işaretlerdir. Migreni olan her 10 kişiden ortalama 2’si, aura belirtileri yaşar. Görme bozukluğuyla ortaya çıkar.
Baş ağrısı dönemi: Çoğu insan için migren atağının en kötü dönemi baş ağrısıdır. Genellikle zonklayıcı, ağrılı ve sıklıkla başın bir tarafındadır.
Ağrının geçme dönemi: Baş ağrısı geçtikten sonra, hasta yeniden kendisini normal hissedinceye kadar uzun süre ataklar tekrarlanır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir