Ruhunuzu Dinlendirin

Ruhunuzu Dinlendirin

Her gün yaptığınız monoton aktivitelerden bıktığınızdan mı şikayet ediyorsunuz… Yaptığınız işlerin sizi esir aldığını hissetmeye başladığınızda, yeniliklere açık olun. Çevrenize baktığınızda, yapmadığınız birçok aktivite olduğunu fark edeceksiniz. Yaşamınızda tekdüze yaptığınız rutin işler, sizi kendinizden ve çevrenizden uzaklaştırır. Ülkemizde sosyal aktivitelere geçiş ve bunların gerçekleştirilmesi, sıklıkla maddi durumun yeterli olup olmadığı ile oranlanır. Yetiştirilme şeklimizden dolayı, kendimiz için ruhsal tatmin duyabileceğimiz edimler için kültürel olarak hiçbir destekleme yapmıyoruz. Zaman zaman sıkıntıdan bunaldığımız halde, burnumuzun ucundaki bizleri mutlu edecek şeyleri göremiyoruz.

Enerjinizi doğaya boşaltmayı deneyin
Ülkemizin 3 tarafı dünyanın en güzel denizleri ile çevrili olduğu halde, bu durumu kaçımız dikkate alıyoruz? Hangimiz denizin insan ruhunuzu dinginleştiren doğal bir kaynak olduğunu fark ediyoruz. Deniz kıyısının ruhumuza aktardığı pozitif etkiyi yaşamak için hangimiz program yapıyoruz? Zaman zaman kendimizden uzaklaştığımız gibi çevremizden de kaygılı ve korkulu yaklaşarak uzaklaşıyoruz. Enerjimizi doğaya boşaltmıyoruz. Öfkeyle ve sıkıntı ile iyice çoğaltıyoruz. Bizim için stres nedeni olan tüm alışılmış davranışlarımızdan uzaklaşma zamanı geldi artık. Stres yaratan edimleri üzerinizden atın, taşımayın… Sırtınıza yüklediğiniz her stresör, ruhunuzu yaşlandıracaktır. Bu arada bilmelisiniz ki bizler ruhumuzu genç tutabileceğiniz iklime sahip sanslı insanlardanız.
Yaşam kalitenizi yükseltmek elinizde
Bunu başarmak için sadece yaşamasını bilmeliyiz. Unutmayın, yaşam kalitesinin düzeyini kişi kendisi belirler. Kişinin yaşamını renklendirmek için planlarının olması lazım. Örneğin, çocuğunuz yaşadığı çevreyi sadece oturduğu yerden, bilgisayar koltuğundan ve bilgisayar ekranından tanımasın. Hafta sonları için aile aktiviteleri düzenleyin. Mutfakta birlikte hazırlayacağınız sandviçleri de yanınıza alıp çocuğunuzla dışarıyı, hayatı tanıma turlarına çıkın. Böylece evinize mutlulukla döneceksiniz. Siz ve çocuğunuz, yaşadığı çevreyi gülümseyerek keşfetsin. Siz evinize, işinize mutlulukla dönün, çocuğunuz da okuluna… Başarınun sırrı işte burada gizli. Unutmayın ki kişisel mutluluk ve huzur, toplumun geneline yansır.
* * *
Medicana Avcılar Hastanesi Psikolog Betül Bilgen

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir