Sınav Stresini Yenmek

Sınav Stresini Yenmekte Anne Babanın Rolü

sınavEn son ne zaman bir sınava hazırlandınız? Nasıl duygular içindeydiniz? Anne ve babanız ne yapmanıza izin verseydi o dönemde çok mutlu olurdunuz? Kendinizi nasıl mutlu hissederdiniz? Bugün o günlerinize dönseniz, sizi ne bekliyor olurdu acaba? Bir anda kendinizi sınava hazırlık aşamasında hissettiniz değil mi? O sınav günü sizin için belki çok güzel belki de kabus doluydu. Şimdi anne ve baba olarak siz çocuğunuza sınavı başarması için yardımcı olabilirsiniz. Birlikte hareket ederek hayatı boyunca başarıyı yakalamak elinizde.

ÖZGÜVEN KAZANDIRILMALIDIR
Çocuklarınızı sınava hazırlarken derslerdeki başarısının yanında psikolojilerini de mutlaka göz önüne alın. Çocuğunuzun psikolojisi sınavlardaki başarısı için en önemli nedenlerden biridir. Bir başka başarı faktörü de sınava hazırlanırken çocuğa özgüvenini kazandırmaktır. Şu sıralar onun en çok ihtiyaç duyduğu şey mutlaka kendine güven duymak olacaktır. Sınava hazırlarken çocuğunuz için ileride telafi edemeyeceğiniz yanlışlar yapmayın. Kendisini rahat hissederek ve güvenerek en iyi şekilde ideallerine ulaşacağına siz inanın, o ise gerçekleştiren olsun.
YASAKLAMALAR GETİRMEYİN
Çocukların yaşam kriterlerinde sadece sınavlar olmamalıdır. Çevrelerinden birhaber yaşamamalıdırlar. Yasaklamalar, toplumda çocukların içedönük olmalarına ve kendi kurdukları dünyada yaşamalarına neden olmaktadır. Mesela konserde IPOD dinleyen gençlere rastlayabiliyoruz. İç dünyasında ve bilgisayar koltuğunda Playstation oynarken, şiddete karışıyor. Onlarla iletişim kuramadığımız ve sadece sınav üzerine önemli olduklarını hissettirdiğimiz için çocuklar bilgisayar oyunlarına yöneliyorlar. Aslında onları bu durumdan biraz uzaklaştırarak yapmak istediği bir spora ya da sanat dalına yönlendirebilirsiniz. Yabancısı oldukları, servis penceresinden gördükleri çevreleri değiştirebilirsiniz. Hazırladığınız sandviçlerle bir hafta sonu bulunduğunuz şehri tanıma turlarına çıkarak, çocuğunuzun daha verimli çalışmaya başlamasını sağlayabilirsiniz.
Medicana Avcılar Hastanesi Psikolog Betül Bilgen

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir