Diş Çürüğüne Dikkat!

Diş çürüğü romatizmaya yol açıyor

Çürük Dişlere Dikkat!.Çocukluk döneminde tedavi edilmeyen diş bozuklukları, ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve romatizmadan kalp rahatsızlıklarına kadar genel sağlık problemlerine neden oluyor.Çürük Dişler sandığımızdan da tehlikeli
Uzmanlar, ebeveynleri, süt dişlerindeki çürükler “nasıl olsa yerine yenileri gelecek” yanılgısına düşmemek konusunda uyarıyor. Diş Hekimi Protez Doktoru Çağdaş Kışlaoğlu, çocukların diş sağlığı konusunda ebeveynlere büyük iş düştüğünü belirtti.

ANNELER DE SUÇLU
Süt dişlerinin, normal dişlere oranla daha çok organik madde içerdiklerini söyleyen Kışlaoğlu, bu nedenle çürümeye daha yatkın olduklarını, daha kolay ve hızlı çürüdüklerine vurgu yaptı.
Özellikle annelerin sıklıkla yaptığı gözlenen bir hatanın da emzik veya biberonu çocuğa şeker, reçel, bal gibi gıdalara batırarak vermeleri olduğunu söyleyen Dr. Kışlaoğlu, bir diğer hatanın da uyku aralarında çocuklara şekerli süt, meyve suyu gibi gıdalara alıştırmaları olduğunu vurguladı. “Çürüğü tamamen engelleyebilecek bir aşı veya bir ilaç henüz geliştirilemedi” diyen Dt. Çağdaş Kışlaoğlu, ancak günümüzde çürük sayısını azaltmaya yönelik bazı malzemelerin kullanıldığını, bunlardan birinin de “fissür örtücü” denilen malzeme olduğunu belirtti.
Kışlaoğlu’nun belirttiğine göre, tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri; ağrı, ağızda kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu ve estetik bakımda hoş olmayan bir görüntüye yol açıyor. Bu dönemde tedavi edilmeyen diş bozuklukları, ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve -romatizmadan kalp rahatsızlıklarına kadar- genel sağlık problemlerine de yol açabilir. Bu nedenle süt dişlerindeki çürükler, “nasıl olsa yerine yenileri gelecek” yanılgısına düşmeksizin mutlaka tedavi edilmelidir. Kışlaoğlu, süt dişlerindeki çürüklerin, çocuğun ağrı ile çok küçük yaşlarda tanışmasına ve gelecekte bazı fobilere sahip olmasına neden olabileceğini söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir