Türk Kadınında Tansiyonda Yüksek

Türk Kadınında Tansiyonda Yüksek

Şişmanlık konusunda Avrupa’ da birinci olan Türk kadınının tansiyonu da erkeklere göre yüksek çıktı. Yeni yapılan bir çalışmaya göre yüksek tansiyon, kadınları erkeklerden daha çok etkiliyor.
Ayşegül Aydoğan Atakan �Türkiye�nin Tansiyonunu Ölçüyoruz� adı altında bir kampanya başlatan Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği, 26 ilde 2891�i kadın olmak üzere toplam 4910 kişiyi kapsayan bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre kadınların tansiyon değerleri, erkeklere göre daha yüksek olarak saptandı.
Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Arıcı, kadınlarda yüksek tansiyonun ortaya çıkmasında şişmanlık ve hareketsizliğin en büyük etken olduğunu söyledi.

Kırsaldaki kadında daha yüksek
Erkeklerde yüksek tansiyon görülme sıklığı yüzde 27.5 iken, kadınlarda bu oran yüzde 36.1 olarak belirlendi. Araştırma sonuçlarına göre kırsal bölgede yaşayan kadınların tansiyonu, kentteki kadınlara göre daha yüksek çıktı. Yüksek  tansiyonun ilerleyen yaşla birlikte kadınları daha fazla etkilediği de ortaya kondu. Prof. Dr. Mustafa Arıcı kadınların doğurgan çağından menopoza kadar yaşamlarının her döneminde hipertansiyon riski altında olduğunu belirterek, �Kadınlarda tansiyonun bu denli yüksek olmasının altında yatan en önemli nedenlerin şişmanlık ve egzersiz yapmama olduğu düşünülüyor� diyor. Prof. Dr. Arıcı, kadınlarda hipertansiyonu artıran risk faktörleriyle ilgili şu bilgileri veriyor: Doğurgan çağdaki kadınlarda doğum kontrol hapı kullanımı hipertansiyon riskini artırıyor. Kontrolsüz hipertansiyonu olan, kalp ve damar hastalığı öyküsü bulunan ve sigara içen kadınlarda doğum kontrol hapı kullanımı önerilmiyor.
Yoğun ağrı kesici kullanımı ile hipertansiyon arasında ilişki var. Yapılan çalışmaların çoğunda kadınların erkeklere nazaran daha çok ağrı kesici kullandıkları bildiriliyor. Bu durum, kadınlarda hipertansiyon için ek bir risk faktörü olabilir. Hipertansiyon, gebelikte rastlanan değişik komplikasyonlar arasında bir numarada. Her 10 gebelikten birinde hipertansiyon görülüyor. Gebelikte hipertansiyon, eskiden var olan hipertansiyona bağlı olabileceği gibi yalnız gebelikle ilişkili de olabiliyor. Hafif seyredebileceği gibi, şiddetli şekillerde de ortaya çıkabiliyor. Genelde gebeliğin ikinci yarısında ortaya çıkıyor. Doğumdan sonra çoğunlukla düzeliyor ama bu kadınlar, ilerleyen yaşamlarında da hipertansiyon riski altında. Kadınlarda hipertansiyon ve kalp damar hastalıkları menopoz sonrası artıyor. Hormonal dengedeki değişikliğin tansiyon riskini artırdığı düşünülüyor. Bu riski azaltmak için alınacak en önemli önlem, sağlıklı yaşam tarzını sürdürmek. Menopoza girerken ideal kiloda olan, egzersiz yapan, az tuz tüketen, sağlıklı beslenen ve sigara içmeyenlerin menopoz sonrası hipertansiyon ve kalp damar hastalığı riskinin artmayacağı söylenebilir.
Araştırmanın bazı sonuçları şöyle;
Türkiye�de şişman olan kadın oranı yüzde 31.5. Erkeklerde ise bu oran yüzde 15.
�Hiç egzersiz yapmıyorum� diyen kadın oranı yüzde 82.5.
Bu çalışmaya kadar hiç tansiyonu ölçülmemiş kadın oranı yüzde 25.8.
Kan basıncı yüksekliğinin farkında olmayan kadın oranı yüzde 52.
Hipertansiyonu olduğu halde tedavi almayan kadın oranı yüzde 63.
Hipertansiyonu kontrol altında olmayan kadın oranı yüzde 91.8.
Hipertansiyon için ilaç kullandığı halde, kan basıncı kontrol altına alınan kadın oranı ise sadece yüzde 17.4.
23 milyon kadından 19 milyonu hiç egzersiz yapmıyor.
Kadınlarda yaşlara göre hipertansiyon görülme sıklığı
30 yaş altında           yüzde 10,2
30 – 39 yaş aras       yüzde  22,8
40 – 49 yaş arası      yüzde  46,8
50 – 59 yaş arası      yüzde  65,1
60 – 69 yaş arası      yüzde  80,1
70 – 79 yaş arası      yüzde  83,2
80 yaş ve üzeri         yüzde  77,7
Dokuz ilde ücretsiz tarama
Kampanya boyunca 2 – 17 Mayıs tarihleri arasında;  İstanbul, Bursa, İzmir, Konya, Adana, Diyarbakır, Trabzon, Erzurum ve Ankara�da gezici tır ile binlerce kişinin ücretsiz olarak tansiyonu ölçülecek ve vatandaşlar uzmanlar eşliğinde yüksek tansiyon konusunda bilgilendirilecek. Kampanyanın en önemli hedeflerinden biri de tansiyonu daha yüksek olan  kadınları bilinçlendirmek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir