Bel ağrısı’ na dikkat!

Bel ağrısı’ na dikkat!

bel ağrısı
Bel ağrısı dünyada en sık  rastlanan sağlık sorunlarından biridir. Kanser, kemik iltihabı gibi çok ciddi hastalıkların habercisi olabilir…
Özellikle sanayileşmiş batı ülkelerinde insanların yarısından fazlası hayatları boyunca en az bir kez bel ağrısı sorunu yaşar. Bel ağrısı akut ve kronik olmak üzere iki bölümde incelenir. Akut (ani ortaya çıkan) bel ağrısı vakalarının yüzde 80’e yakını 6-8 hafta içinde tedaviye bağlı olmaksızın iyileşirken, bunların yaklaşık yüzde 40’ında bir yıl içinde ikinci bir atak gelişir. Kronik bel ağrıları olanların ise yüzde 80’inde bir yıl içinde yeni atak gelişmektedir. Burada önemli olan, ilk akut atağı önleyebilmek ve bel ağrısında kronikleşmeye ve bunu izleyen sakatlığa mani olmak için ağrıyı başlatan ve kronikleştiren faktörleri tanımak ve önlem almaktır. Bu nedenle her insanın belin ne olup ne olmadığını bilmesi ve bel sağlığı için bir takım önlemler alması gerekir.

AĞIR YÜK KALDIRMAYIN
İnsanoğlu kuyruksuz olarak iki ayak üzerine duran tek canlıdır ve bunu sağlayan organların başında belimiz gelir. Belin yapısındaki bozulmalar, yükün ağır gelmesi, kötü kullanım, doğuştan ya da sonradan olan anatomik bozukluklar bel ağrısı yaratır. Bel kasları ve eklem bağları (ligament) bel ağrısı yapabileceği gibi omurlar arası eklem yüzeylerinin iltihabı (artrit) ve omurlar arası diskler bel ağrısının nedeni olabilir. Bel fıtığı (tip diliyle disk hernisi) omurlar arasında bulunan disklerden biri ya da bir kaçının yerinden taşarak omurilik ve sinirlere bası yapmasıdır. Her diskin ortasında yastık gibi yumuşak bir doku vardır. Diskin kenarlarıysa bağ dokudan yapılmış sert bir çember şeklindedir. Nükleus pulpozus denilen bu ortadaki yumuşak dokunun zamanla yapısının bozularak eski yumuşaklığını kaybetmesi ile insanlarda bel ağrısı başlar. Daha sonra esnekliğini kaybeden bu doku artan basıncı karşılayamaz ve aynen bir amortisörun patlaması gibi yırtılmış olan sert çemberden dışarı kayar ve en yakınındaki sinir köküne baskı yaparak bel ve bacak ağrısına sebep olur.
SİNİR SIKIŞMASI GERÇEKLEŞEBİLİR
Bel ağrısının nedeni omurganın ortasındaki kanalın daralması (spinal stenoz) sonucu bir sinirin sıkışması da olabilir. Omurga kanalının daralması genellikle yaşlılarda disklerin, eklem yüzeylerinin ve eklem bağlarının aşınması yani halk arasındaki tabirle kireçlenmesi sonucu oluşur.
* * *
Avcılar Medicana Hastanesi Nöroşirurji Uzm. Doç. Dr. Hakan Kayalı

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir