Süt banyosunun Yararları

Süt banyosunun Yararları

Süt gizemli bir maddedir. Nasıl da vakti zamanı gelince salgılanır, bebeleri korur, büyütür, besler! Aynı zamanda temizlik, saflık ve masumiyeti ifade eder. Süt içmenin her yaşta yararlı olduğunu biliyoruz. Ancak yine de sütün mucizeleri sadece beslemekten ibaret değildir. Bazı bölgelerde, anneler bebeklerinin incinen yerlerine süt damlatırlar. Süt çok eski yıllardan bu yana, cildi yumuşatmak ve nemlendirmek için kullanılan eşsiz bir kozmetiktir. Kleopatra’nın da deve sütüyle banyo yaptığından bahsedilir.

Gergin ciltlere…
Gerçekten cildi geliştirmenin ve rahatlatmanın en kestirme yollarından birisi, ona haricen süt uygulamaktır. Cildiniz gergin, kuru veya soluk mu görünüyor? Buzdolabında yarım kilo sütünüz varsa, onu hemen toparlayabilirsiniz. Dudaklarınız kuruyup çatlarsa, en iyi çaresi süt kreması ile masaj yapmaktır. İçine birkaç damla da gül suyu veya ıhlamur ilave edebilirsiniz. Bu karışımı her gece yatmadan önce dudaklarınıza sürün ve hafif bir masajla yedirin.
Eşşiz bir nemlendirici
Sütün içinde cilt için çok değerli bir madde olan laktik asit bulunur. Laktik asit cilt tedavilerinde en fazla yararlandığımız hidroksi asitlerden biridir. Cildin en üst tabakasında, diğer asitlerden daha etkili oldukları için, kimyagerler bunlara, ‘üstün dereceli asitler’ derler. Eşsiz bir nem sağlarlar. Ayrıca cildi derinlemesine temizler, ölü deriyi atmasına yardımcı olur ve yumuşatırlar. Nitekim süt banyolarından sonra cildimiz parlar, rengi düzelir ve esnekliği artar. Sütün içinde bulunan yağlar ve proteinler de önemlidir. Süt proteinleri saçları besler, parlaklık kazandırır. Bu nedenle süt banyosu yaparken diyet süt kullanmayın.
Özel banyo tarifleri
* Banyo suyunuzu ılıtın, küveti doldurun ve içine 250 gram kadar süt tozu ekleyin. İsterseniz içine yarım yemek kaşığı badem yağı ve birkaç damla da en sevdiğiniz parfümden koyun. Sonra da uzanın ve bu muhteşem karışım cildinize nüfuz ederken, hayatın tadını çıkarın.
* Banyo suyuna gerçek süt koymak istiyorsanız; tam yağlı, yarım litrelik bir şişe yeterlidir.
* Bir başka seçenek de; 2 ölçü süt veya süt tozuna 1 ölçü mısır nişastası ile yarım ölçü yulaf unu ve biraz da aromatik yağ karışımıdır.
Süt kokusu…
Bu banyolardan birini denerseniz, ne kadar rahatlatıcı olduğunu hemen anlarsınız. Ancak ne var ki, süt vücutta ağır bir koku bırakır. Bunu gidermenin en iyi yolu içine aromatik yağlar veya parfüm eklemektir. Özellikle limon, lavanta ve portakal yağları süt kokusunu kolayca bastırır. Bu yağlar ayrıca banyonuzu zenginleştirir ve ek yararlarla etkisini artırırlar. Ben her zaman süt tozunu tercih ederim. Çünkü süt çok kolay bozulur. Bu sefayı tamamlarken ılık su ile güzelce bir duş alıp durulanın ama tekrar sabunlanmayın.

 

Dr. Yasemin Fatih Amato

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir