Diyabet tehlikesi çığ gibi büyüyor

  • 14 Kasım 2017
  • 421 kez görüntülendi.
Diyabet tehlikesi çığ gibi büyüyor

Diyabet tehlikesine dikkat!

Diyabet hastalığı ile ilgili dikkat çeken ve veriler toplayan Uluslararası Diyabet Federasyonu son yıllarda hızla artan Diyabet Hastalığına dikkat çekti ve uyarılarda bulundu.

Diyabet, dünyada görülme oranı hızla artan kronik bir hastalık. Uluslararası Diyabet Federasyonu verilerine göre; 1980’li yılların ortalarında 30 milyon olan diyabetli sayısının, 2000 yılında 151 milyona, 2006 yılında 246 milyona, 2011 yılında 366 milyona ve 2015 yılında 415 milyona ulaştığı bildiriliyor.

“DİYABET SIKLIĞI YÜZDE 90 ARTTI”

Diyabetli sayısının 2040 yılına kadar yüzde 55 oranında artarak 642 milyona ulaşacağının tahmin edildiğini söyleyen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selda Çelik, “Ülkemizde 2010 yılında tamamlanan ‘Türkiye Diyabet, Hipertansiyon, Obezite ve Endokrinolojik Hastalıklar Prevalans Çalışması-II (TURDEP-II) verileri ile 12 yıl önce yapılan TURDEP-I verileri kıyaslandığında diyabet sıklığının yüzde 90, obezite sıklığının ise yüzde 44 oranında artmış olduğu ve Türk erişkin toplumunda diyabet sıklığının yüzde 13,7’ye ulaştığı gösterilmiştir” dedi.

KONTROL ALTINA ALINMAYAN DİYABET KÖRLÜK, BÖBREK YETMEZLİĞİ VE İNMEYE NEDEN OLABİLİR

Diyabetin uzun dönemde kontrol altına alınmadığında körlük, kalp damar sistemi hastalıkları, böbrek yetmezliği, sinir sistemi bozukluğu, cinsel sorun, inme ve kemik kaybı gibi hastalıklara neden olabileceğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bireye uygun tedavi ve eğitimle kan şekeri ayarını sağlayarak diyabet komplikasyonlarını önlemek ve/veya komplikasyon gelişimini yavaşlatmak mümkündür.”

Dünya Sağlık Örgütü ile Uluslararası Diyabet Federasyonu, 1991 yılında diyabet konusunda toplumda farkındalığın artırılması ve diyabetin öneminin vurgulanması amacıyla 14 Kasım tarihinin “Dünya Diyabet Günü” olarak kutlanmasını önerdi. İnsülin hormonunu 1921 yılında keşfeden Kanadalı tıp doktoru Frederick Banting’in doğum günü olan 14 Kasım “Dünya Diyabet Günü” olarak kutlanmaya başlandı.

“Uluslararası Diyabet Federasyonunun belirlediği ve tüm dünyada kullanılan 2017 yılı 14 Kasım Diyabet Günü teması “KADINLAR ve DİYABET” olup, sloganı ise “SAĞLIKLI BİR GELECEK HAKKIMIZ”dır. Bu yılki tema diyabet riski olan veya diyabet tanısı almış tüm kadınlar için ekonomik ve ulaşılabilir diyabet tedavisi, diyabet eğitimi ve kendi kendine diyabet yönetimi eğitiminin önemini teşvik etmek suretiyle Tip 2 diyabet ile mücadele kapasitesini güçlendirmektir” diyen Yrd. Doç. Dr. Selda Çelik, şunları söyledi: “Aynı zamanda diyabet ve sorunları konusuna dikkat çekmek amacıyla 14 Kasım Diyabet Günü’nün Mavi Halka şeklinde bir amblemi bulunmaktadır. Mavi renk, umudu; halka da birliği temsil etmektedir.”

Habertürk

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ