D Vitamininin Yararları / Faydaları

  • 08 Mart 2017
  • 806 kez görüntülendi.
D Vitamininin Yararları / Faydaları

Vücudumuzda mutlak olması gerekenlerden biri olan D vitamini günlük hayatta edinmek aslında sanıldığı kadar zor birşey değil.Londra’da Queen Mary Üniversitesi’nden araştırmacılar ise, una D vitamini takviyesi yapmanın, günlük dozu almanın en kolay yolu olduğunu söylüyor.

D vitamininin faydaları saymakla bitmiyor. Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve çinkonun vücut tarafından emilmesini kolaylaştıran D vitamininin en büyük kaynağı ise güneş.

Kışınsa vücudumuzun ihtiyaç duyduğu D vitaminini karşılamak için doğru besinleri tüketmek veya vitamin hapları kullanmak gerekir.

D vitamininin sağlık üzerindeki etkisinin tahmin edilenden çok daha önemli olduğunu ortaya koyan araştırmacılar, düzenli D vitamini takviyesinin de çok kolay bir yolu olduğunu söylüyor.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre; D vitamini ihtiyacını karşılamanın en kolay yolu, evde kullandığınız una biraz D vitamini katmak.

Ancak John Townshend bundan o kadar emin değil: “Bence una hiçbir şey eklenmemeli. Sadece un, tuz ve su olmalı. Bunu neden yapmak istediklerini anlıyorum ama bence bu eski kafalı bir yöntem.”

Bu araştırmacıların yaptığı bir çalışma ise, D vitamininin insanları birçok hastalıktan koruduğunu ortaya koyuyor.

Adrian Martineau, “D vitamininin, öksürük, soğuk algınlığı ve grip gibi akut solunum yolu enfeksiyonların riskini yüzde 10 oranında azalttığını ortaya koyduk.

Ayrıca, D vitamini seviyeleri çok düşük olan insanların, D vitamini almaya başladıktan sonra öksürük, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara yakalanma risklerinin yüzde 50 azaldığını gördük” diyor.

Araştırma, düşük D vitamini seviyesiyle depresyon arasında bir ilişki olduğunu da ortaya koymuş. Kısacası, ister güneş, ister gıda, ister hap kaynaklı olsun, yeterli seviyede D vitamini almak sağlıklı bir yaşam için kritik önem taşıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ