Disleksi nedir? Disleksi belirtileri nelerdir?

  • 30 Nisan 2020
  • 17 kez görüntülendi.
Disleksi nedir? Disleksi belirtileri nelerdir?

Çocukta Disleksi Belirtileri nelerdir?

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Muhammet Şükrü Paksu disleksi hakkında çeşitlli açıklamalarda bulundu ve velileri uyardı. Disleksinin erken tanısının önemini vurgulayan Paksu aynı zamanda disleksi belirtileri ile açıklamalarda bulundu.

Disleksi nedir?

Özel öğrenme güçlüğünün öğrenme zorluklarının genel adı olduğunu söyleyen Dr. Paksu, “Disleksi ise özel öğrenme güçlüğünün en büyük alt grubu olan okuma güçlüğünü tanımlar. Konuşma pratiğinde sıklıkla bu iki terim birbirinin yerine kullanılmaktadır. Erkek çocuklarda risk daha fazladır. Özel öğrenme güçlüğünün nedeninin tam bilinmiyor. Bu durumun nörolojik (beyin) kaynaklı bir farklılıktır. 

Disleksinin bir hastalık veya zeka özrü olmadığının altını çizen Dr. Paksu, “Özel öğrenme güçlüğü tanısının olmazsa olmazı bireyin zeka düzeyinin normal ya da normalin üzerinde olmasıdır. Özel öğrenme güçlüğü, bireysel bir öğrenme farklılığıdır. Bu kişilerin bilgiyi işleme (alma, depolama, kullanma, hatırlama) yöntemleri diğer insanlardan farklıdır. Zorluk bu farklılıktan kaynaklanmaktadır. Özel öğrenme güçlüğü bir hastalık değildir. Zihinsel gerilik veya zeka problemi değildir. 

Belirtiler kişiye göre değişir

Dr. Paksu Disleksi belirtilerinin kişiden kişiye göre değişeceğini belirtip etkilenme düzeyine göre farklı bulguların görüleceğini anlattı. Disleksiden en çok etkilenen özellikler dinleme, konuşma, okuma, yazma, heceleme, matematik işlemler (hesaplama), algı, muhakeme, dikkat, hafıza, motor beceri, denge, koordinasyon, organizasyon ve sosyal uyumdur.

Bu tür vakaların genelde ilkokul birinci sınıf aşamasında olduğunu belirten Paksu erken tanının önemini bir kez daha vurgulayıp bir uzmandan destek alınmasını önerdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ